Francúzsko má právo na potrat v ústave. Ľudia sa po schválení tešia, nechcú skončiť ako USA

Reklama
Na snímke vľavo francúzsky premiér Gabriel Attal hovorí počas mimoriadneho zasadnutia parlamentu vo Verrsailles 4. marca 2024. Francúzski zákonodarcovia v historickom hlasovaní v pondelok schválili návrh zákona, ktorý do ústavy zakotví právo žien na interrupciu. Vpravo sa ľudia objímajú po tom, čo francúzsky parlament schválil ústavné právo žien na interrupciu. Zdroj: TASR/AP

Feministické organizácie a organizácie pre rodovú rovnosť privítali francúzske úsilie ako víťazstvo, ale zároveň varovali, že aktivistky by mali zostať ostražité. „Vzostup krajne pravicového a protipotratového diskurzu, ako aj medzinárodné príklady v Poľsku a USA jasne ukazujú, že práva žien a právo na prístup k interrupciám celosvetovo ustupujú,“ hovorí organizácia Osez le Féminisme (Odvážte sa byť feministický) vo vyhlásení.

Mimovládna organizácia dodala, že víťazstvo venovali feministkám na celom svete, „ktoré bojujú za ukončenie tohto škandálu: každý rok na svete zomrie 47 000 žien kvôli nebezpečným potratom“. Irene Donadio z European Planned Parenthood Foundation European Network povedala, že tento krok vo Francúzsku bol „vzrušujúci a povzbudzujúci“ a dodala, že ide o „iný vesmír“ ako súdne rozhodnutia v USA a Poľsku. „Je to neuveriteľne dôležité, s takou úžasnou väčšinou, takou obrovskou podporou a takým demokratickým spôsobom… Naozaj dúfame, že sa to odrazí,“ dodala.

Anne-Laure Blin, poslankyňa z pravicovej Republikánskej strany, uviedla, že hlasovala proti opatreniu, pretože právo na potrat vo Francúzsku nehrozí. „Do nášho verejného diskurzu sme importovali diskusiu, ktorá nie je naša, diskusiu, ktorá je americká, ktorá skutočne vyústila do zníženého prístupu k potratom v niektorých štátoch,“ povedal Blin pre francúzsku televíziu FranceInfo.

Vo Francúzsku je interrupcia povolená od roku 1975, keď legislatíva pod vedením vtedajšej ministerky zdravotníctva Simone Veilovej dekriminalizovala túto prax v prvých 10 týždňoch tehotenstva. Časový limit sa odvtedy predĺžil na 14 týždňov, pričom náklady na zákrok hradí národný systém zdravotného poistenia.

Mélanie Vogelová, senátorka, ktorá sa koncom roka 2022 prvýkrát pokúsila urobiť z potratu ústavné právo, povedala, že jej kolegovia vtedy povedali, že Senát zaň nikdy nebude hlasovať. Vogel v pondelok povedal, že historické hlasovanie je dôležitou lekciou pre feministky, že „ak sa nevzdáme, nakoniec vyhráme“.

Prieskum IFOP z novembra 2022 zistil, že 86 percent opýtaných Francúzov je naklonených začleneniu prístupu k interrupciám do ústavy. Prieskum sa zaoberal aj situáciou v USA, kde asi 61 percent Američanov bolo proti rozhodnutiu zrušiť tam práva na potrat. Pondelkovým hlasovaním vo Francúzsku sa ústava zmení na: „Zákon určuje podmienky, za ktorých je zaručená sloboda ženy uchýliť sa k dobrovoľnému prerušeniu tehotenstva“.

Inde v EÚ má Slovinsko vo svojej ústave ustanovenie, ktoré odkazuje na právo rozhodnúť, či mať alebo nemať deti, pričom v článku 55 sa uvádza: „Každý sa môže slobodne rozhodnúť, či porodí deti“, pričom štát garantuje „možnosti túto slobodu“.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie