Francúzski zákonodarcovia v pondelok oficiálne hlasovali za pridanie článku zaručujúceho „slobodu“ potratu do ústavy krajiny.
Na symbolické hlasovanie potrebovali tri pätiny oboch komôr parlamentu, aby hlasovali za, aby bola zmena oficiálna, pričom poslanci aj senátori sa zhodli na rovnakom legislatívnom texte. Za bolo 780 hlasov a 72 proti, čím ľahko prekročili hranicu 512 potrebných hlasov.
Hlasovanie bolo posledným krokom k schváleniu ústavnej zmeny po tom, čo francúzsky Senát minulý týždeň hlasoval za schválenie vládou navrhovaného zákona, zatiaľ čo Národné zhromaždenie, dolná komora parlamentu, hlasovalo za schválenie zmeny v januári.
Premiér Gabriel Attal v pondelok na spoločnej schôdzi parlamentu povedal, že si bude pamätať hrdosť na to, že bol prítomný, ako „spolu, zjednotení, plní emócií, meníme naše základné právo, náš základný zákon, aby konečne zahŕňal slobodu žien, pretože voči Všetkým týmto ženám mám morálny dlh“.
Yaël Braun-Pivetová, predsedníčka Národného zhromaždenia, povedala: „Ženám vo Francúzsku hovoríme, že sa nikdy nevrátime späť. Ženám sveta hovoríme, že vás podporíme a že budeme na vašej strane.“
Zmena ústavy bola vyvolaná rozhodnutím Najvyššieho súdu USA v roku 2022 o zrušení Roe vs. Wade, súdneho sporu, ktorý zaručoval prístup k potratom v Amerike. Francúzska legislatíva vo svojom úvode uvádza, že americký súd preukázal, že „práva a slobody, ktoré sú pre nás najcennejšie, môžu byť ohrozené, aj keď sa zdajú byť pevne stanovené“.
Legislatíva ďalej hovorí, že sa to stalo aj v Európe s hnutiami snažiacimi sa obmedziť prístup k potratom. Napríklad rozhodnutie súdu z roku 2020 v Poľsku viedlo k takmer úplnému zákazu potratov v krajine.
Marta Lempart, jedna z líderiek poľského Štrajku žien, pre Euronews povedala, že francúzske hlasovanie bolo „rozhodujúce“, pretože dáva nádej, že interrupcie sú problém, ktorý možno riešiť na európskej úrovni. „Vieme, že ide skôr o nedostatok politickej vôle ako o čokoľvek iné na strane EÚ,“ povedala a dodala, že dúfa, že ostatné členské štáty budú Francúzsko nasledovať. „Organizujeme sa na európskej úrovni, aby sme posunuli otázku potratov dopredu a príklad Francúzska je pre nás, samozrejme, veľmi dobrá vec, keď hovoríme, že vždy sa dá niečo urobiť, vždy sa dá niečo zmeniť,“ dodala.
Feministické skupiny tlieskajú víťazstvu žien
(Článok pokračuje na ďalšej strane)