Francúzsko hľadá spojencov ochotných vyslať vojakov na Ukrajinu. Poľsko aj Pobaltie sú pripravené pridať sa k Parížu

Reklama
Ukrajinský poslanec Oleksij Hončarenko. Zdroj: FB/Oleksij Hončarenko

Podľa ukrajinského poslanca Oleksija Hončarenko Francúzsko vytvára koalíciu krajín, ktoré by boli ochotné vyslať na Ukrajinu vojakov. Patriť by do nej podľa neho mali Poľsko alebo pobaltské štáty. Umiestnenie západných vojakov do napadnutej krajiny je podľa neho však „vážne rozhodnutie, ktoré bude mať vážne dôsledky,“ varuje Hončarenko.

„Je to úplne nová debata, takže sa jej veľa ľudí bojí,“ povedal v rozhovore pre denník Kyiv Post poslanec Hončarenko, ktorý stojí na čele migračného výboru Parlamentného zhromaždenia Rady Európy a ktorý nedávno navštívil Paríž.

Podľa Hončarenka však francúzsky prezident Emmanuel Macron z témy „odstránil tabu a zmenil hranice možnej podpory Ukrajiny“, keď na konci februára nevylúčil vyslanie vojakov na Ukrajinu . „Všetko vždy začína pri jednej krajine,“ dodal ukrajinský poslanec.

Macronovu iniciatívu podporil a uviedol, že v súčasnosti „prebieha jej realizácia“. Čo sa týka západných jednotiek na území Ukrajiny, „čím viac, tým lepšie“, vyhlásil tiež v rozhovore.

„Nemôžem potvrdiť, že sa vážne hovorí o rozmiestnení francúzskych jednotiek pozdĺž rieky Dneper. Podľa môjho názoru ide iba o hypotetické scenáre,“ dodal v zápätí Hončarenko.

„Pokiaľ ide o ukrajinsko-bieloruskú hranicu, o tom sa skutočne rokuje.“ To by podľa neho uvoľnilo ukrajinských vojakov, ktorí by posilnili východnú a južnú časť frontovej línie. Ukrajinský poslanec v rozhovore upozornil, že umiestnenie západných vojsk na Ukrajinu je „vážne rozhodnutie, ktoré bude mať vážne dôsledky“. Pripustil, že mnoho krajín sa zúčastniť nechce. Zároveň však naznačil, že niekoľko štátov, napríklad Poľsko alebo Pobaltie, je pripravených sa pripojiť ku koalícii vedenej Parížom. Hončarenko vysvetlil, že francúzsky prezident má ústavnú právomoc rozhodnúť o vyslaní francúzskych vojakov na Ukrajinu. „Francúzsku vládu zostavuje Macron a ten má v parlamente väčšinu,“ povedal.

Dodal však, že medzi francúzskymi poslancami sa názory na túto otázku líšia v závislosti od ich politickej príslušnosti. Krajná ľavica a pravica podľa neho vyslanie francúzskych vojakov nepodporuje, a to ani za účelom výcviku. „Preto Macron podpísal bezpečnostnú dohodu s Ukrajinou, ktorá nevyžaduje ratifikáciu v parlamente.“

 

 

 

 

 

 

 

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie