FOTOGALÉRIA: Nedobytná pevnosť ukrýva zlaté rezervy USA. Fort Knox je najstráženejšie miesto na planéte

Reklama
Ukrýva tony zlata a kedysi sa v nej nachádzali korunovačné klenoty rovno niekoľkých európskych kráľovstiev. Pevnosť a sklad zlatých rezerv Spojených štátov Fort Knox platí za najlepšie zabezpečenú budovu planéty. Zdroj: X/Ferris

Zároveň sa tu skladujú aj historicky cenné dokumenty, napríklad americká ústava, Deklarácia nezávislosti a tiež veľké zásoby drog používaných na výrobu morfínu, ktorý tlmí bolesti. Počas druhej svetovej vojny sem uschovali svoje cennosti aj niektoré európske štáty. Fort Knox bol tak domovom aj britských korunovačných klenotov.

Cvičená stráž aj všadeprítomné senzory

Zabezpečenie budovy má niekoľko úrovní. V samotnej pevnosti chráni trezor 64 centimetrov hrubé dvere, ktoré majú časový zámok: keď sa otvoria, čoskoro sa samy opäť zavrú. Aby však vôbec k otvoreniu trezoru došlo, musí sa zadať dlhý kód. Nikto ho nepozná celý, je na to potrebných desať zamestnancov pevnosti, každý so znalosťou časti kódu. Strecha budovy by mala byť odolná proti výbuchom a okrem kamier sú všade senzory pohybu a mikrofóny. Zároveň existuje iba málo ľudí, ktorí poznajú presný plán budovy.

Na bezpečnosť tu dohliadajú zamestnanci americkej mincovne, ktorí boli na úlohu starostlivo vybraní a podstúpili špeciálny výcvik. Najprv majú dvanásť týždňov základnej prípravy, ďalších päť sú zaučovaní priamo na mieste. Po absolvovaní vedia zaobchádzať so zbraňami a dokážu si poradiť s potenciálnymi lupičmi aj inými extrémnymi situáciami.

Objekt zároveň chráni betónový múr, elektrické ploty, strážne veže, tanky aj vrtuľníky. Za ochranu pevnosti dajú Spojené štáty ročne približne päť miliónov dolárov, píše web My Base Guide. Ďalšiu úroveň zaisťuje armáda, ktorá má okolo pevnosti svoj vojenský tábor s niekoľkými tisíckami vojakov.

Vnútri bol jediný prezident

Za takmer deväťdesiatročnú existenciu pevnosti sa do Fort Knox smelo pozrieť iba niekoľko delegácií. V roku 1943 ju spolu s kongresmanmi navštívil vtedajší prezident Franklin D. Roosevelt. Potom dovnútra nahliadli politici v roku 1974 a 2017.

Predtým bolo možné sa pred budovou aj fotografovať, to sa ale po teroristickom útoku z 11. septembra 2001 zmenilo. „Keď som bol dieťa, okolo boli stromy a lesy. Nič také tam teraz už nie je.

Po 11. septembri sa Fort Knox uzavrel do striktného lockdownu,“ opisuje pre stanicu PBS Doug Simmons, ktorý v pevnosti jedenásť rokov pracoval.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4 5 6 7 8
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie