Do výzvy na ochranu Slovenskej národnej galérie (SNG) sa zapojilo 177 zamestnancov, ktorí upozorňujú na cielené prepúšťanie odborníkov, netransparentné zmeny v organizačnej štruktúre, nedostatok kompetentnosti a nedostatočnú komunikáciu zo strany povereného generálneho riaditeľa Miloša Timka.
Ak sa ich požiadavky nesplnia, plánujú podať hromadné výpovede v januári 2025. O týchto zámeroch informovali iniciátorky výzvy na tlačovej konferencii, ktorá sa konala vo štvrtok 21. novembra. Zamestnanci žiadajú, aby sa zachovala odborná úroveň galérie a zabezpečila sa transparentnosť v riadiacich procesoch. Informuje STVR.
Do výzvy sa zapojilo 177 zamestnancov z celkového počtu 270 ľudí pracujúcich v Slovenskej národnej galérii, ktorí sú rozdelení medzi päť pracovísk. Zamestnanci upozornili, že v prípade, ak by tento počet zamestnancov odišiel, chod galérie by bol vážne ohrozený.
Iniciátorka výzvy Zuzana Dzurdzíková zdôraznila potrebu zachovania odborných pozícií a zabezpečenia transparentnosti procesov, ktoré sú kľúčové pre plnohodnotné a stabilné fungovanie inštitúcie. Zamestnanci zároveň požadujú kontinuitu v projektoch, vrátane udržania pozícií senior kurátorov a riaditeľky marketingu, a žiadajú ukončenie nekompetentných a účelových zásahov do organizačnej štruktúry.
Zamestnanci tiež naliehajú na sprístupnenie výsledkov auditu, ktorý inicioval Miloš Timko na základe poverenia vtedajšieho riaditeľa galérie Antona Bittnera a taktiež požadujú ochranu pred účelovými prepúšťaniami a diskrimináciou, pričom žiadajú jasné odôvodnenie pre akékoľvek výpovede.
Zamestnanci SNG sa usilujú o zachovanie dobrého mena galérie pod vedením generálneho riaditeľa, ktorý má skúsenosti s riadením štátnej inštitúcie. Požadujú, aby nový riaditeľ zabezpečil stabilné pracovné podmienky, komunikoval transparentne a prijímal rozhodnutia v prospech inštitúcie, bez vplyvu účelových alebo osobných motivácií.
Problémy vyústili až do takej situácie, že zamestnanci poslali ministerke Martine Šimkovičovej otvorený list obsahujúci ich požiadavky.
Taktiež poukazujú na to, že plánované zmeny v organizačnej štruktúre by bezdôvodne znamenali zánik 15 pracovných miest, zatiaľ čo poverený riaditeľ zamýšľa vytvoriť nové pozície, ktoré nepovažujú za odborné.
Zatvorená galéria
Pôvodne mala tlačová konferencia prebiehať na nádvorí pred budovou Slovenskej národnej galérie v Bratislave, ale nakoniec sa uskutočnila pri zadnej časti galérie. SNG na sociálnej sieti uviedla, že vo štvrtok 21. novembra bude v ten deň zatvorená, vrátane exteriérových priestorov.
Galéria svoje rozhodnutie zdôvodnila obavami z možného zneužitia inštitúcie na politické ciele, čo iniciátori výzvy odmietli, s tým, že ich vyjadrenie nespokojnosti mimo pracovnej doby nesúvisí s politickými cieľmi.
Vo svojom stanovisku na sociálnej sieti SNG uviedla, že zatvorenie galérie a exteriérových priestorov je preventívnym opatrením, aby sa predišlo možnému zneužitiu na politické účely. Galéria zdôraznila, že nikomu nebráni vo vyjadrovaní politických názorov, ale považuje za nevhodné, aby sa tak dialo v jej priestoroch. V stanovisku sa tiež uvádza, že zhromaždenie väčšieho počtu ľudí v galérii predstavuje riziko pre zbierkové predmety a budovu, a preto sa vedenie rozhodlo pre preventívne uzavretie.