fbpx

FOTO a VIDEO: Zosuv pôdy si vyžiadal najmenej 2000 obetí. Ľudia sa snažili vykopať preživších holými rukami

Ľudia kráčajú cez oblasť postihnutú zosuvom pôdy v dedine Yambali na severe Papuy-Novej Guinei 24. mája 2024. Masívny zosuv pôdy v odľahlom regióne na severe Papuy-Novej Guinei si vyžiadal najmenej 2000 obetí. Vyplýva to z údajov, ktoré tichomorská krajina v pondelok poslala Organizácii spojených národov (OSN), píše TASR na základe agentúr AFP, AP a Reuters. Zosuv zasiahol v piatok šesť dedín v odľahlej časti provincie Enga. K nešťastiu došlo nadránom, keď väčšina dedinčanov spala. Okrem obetí hlásia tamojšie úrady aj rozsiahle škody na domoch či obchodoch. Ešte v nedeľu úrady informovali o približne 670 obetiach. Zdroj: FOTO TASR/AP

Najmenej 2 000 ľudí uviazlo po piatkovom masívnom zosuve pôdy v Papue-Novej Guinei. Nešťastie zasiahlo dedinu Kaokalam v provincii Enga, ktorá sa nachádza približne 600 kilometrov severozápadne od hlavného mesta Port Moresby. Píše o tom portál seznamzpravy.cz.

Podľa agentúry AFP o tom v pondelok informoval národný úrad pre zvládanie katastrof pobočku OSN v hlavnom meste Port Moresby. Správy zo soboty hovorili o 670 obetiach.

V piatok ráno okolo 03:00 (štvrtok 19:00 SELČ) sa zrútila časť hory Mungalo, na ktorej úpätí sa nachádza postihnutá obec. Katastrofa, ktorá obyvateľov dediny zasiahla v spánku, nič nenaznačovala.

„Zosuv pôdy pochoval zaživa viac ako 2 000 ľudí a vážne poškodil domy, záhrady a vážne poškodil hospodárstvo krajiny,“ cituje agentúra Reuters z listu adresovaného OSN. Agentúra AP upozorňuje, že údaje o počte obetí zatiaľ nie sú podložené; vychádzajú z odhadov počtu domov v dedine a priemernej veľkosti rodín.

Hlina a kamene pokryli veľké plochy a dedinčania sa snažili vyhrabať preživších alebo aspoň telá lopatami alebo holými rukami. Organizácia Spojených národov pomáha úradom so záchrannými prácami a Austrália už ponúkla pomoc, informuje ABC News.

„S hlbokým zármutkom a šokom som sa dozvedel o tragickom zosuve pôdy v provincii Enga, ktorý si vyžiadal stovky mŕtvych a mnoho ďalších zranených,“ napísal Paul v telegrame generálnemu guvernérovi Papuy-Novej Guiney Robertovi Dadaeovi.

V piatok ráno približne o 03.00 h (vo štvrtok o 19.00 h SELČ) sa zrútila časť hory Mungalo, na úpätí ktorej sa nachádzala postihnutá dedina. Katastrofa, ktorá dedinčanov zasiahla v spánku, nebola vopred nijako signalizovaná. Terén sa stále posúva, čo komplikuje všetky práce a ohrozuje zasahujúcich záchranárov, uviedli dnes úrady. Oblasť v predchádzajúcich týždňoch zažívala silné dažde, informovala agentúra AFP.

Papua-Nová Guinea je ostrovný štát s približne 10 miliónmi obyvateľov v juhozápadnej časti Tichého oceánu. Väčšinu obyvateľstva tvoria poľnohospodári a mimo veľkých miest je na Papue málo ciest. Miestne telekomunikačné siete sú rovnako obmedzené.

(Galéria pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie