fbpx

FOTOGALÉRIA: Na Islande explodovala fascinujúca ohnivá fontána. Láva vyviera až do výšky 50 metrov (aktualizované)

Reklama
Na snímke výbuch sopky v Grindavíku na Islande v stredu 29. mája 2024. Zdroj: FOTO TASR/AP

Piata erupcia od decembra minulého roka viedla k evakuácii obľúbených geotermálnych kúpeľov. Láva z 2,5 kilometra dlhej trhliny chrlí až do výšky 50 metrov. Takto vyzerá najnovšia erupcia na polostrove Reykjanes na juhozápade Islandu neďaleko mesta Grindavík, uvádza Islandský meteorologický úrad. Píše o tom portál seznamzpravy.cz.

Od decembra minulého roka ide už o piatu sopečnú erupciu v tejto oblasti, vypočítava agentúra AP. Už v novembri islandské úrady nechali evakuovať takmer 4 000 obyvateľov Grindavíka. Vzhľadom na nepredvídateľnosť situácie im stále nedovolili vrátiť sa.

Súčasná erupcia, ktorá sa začala dnes popoludní po sérii slabších zemetrasení, si vynútila evakuáciu obľúbených geotermálnych kúpeľov Modrá lagúna. Ešte dnes ráno sa tam podľa tlačovej agentúry DPA nachádzalo 700 až 800 návštevníkov.

Súčasná sopečná činnosť na Islande je výnimočná, pretože sa nachádza v blízkosti ľudských obydlí. Pri januárovej erupcii sa láva dostala do Grindavíka a zničila niekoľko domov.

„Sopečné erupcie sú na Islande časté, ale vzhľadom na riedke osídlenie väčšiny ostrova zvyčajne nie je potrebné pristúpiť k žiadnym zásadným opatreniam. Potenciálne ohrozenie sa väčšinou týka niekoľkých fariem, ktoré zvyčajne ohrozujú záplavy z topiaceho sa ľadového príkrovu sopiek, ktorý láva roztápa,“ vysvetlila v rozhovore pre Seznam Zprávy seizmologička Jana Doubravová, ktorá sa okrem iného podieľa na údržbe seizmickej siete REYKJANET, ktorá sa rozprestiera práve na polostrove Reykjanes.

Táto oblasť je súčasťou sopečného systému, ktorý po desaťročiach nepretržitej činnosti zostal približne 800 rokov nečinný. Podľa Doubravovej nemožno seizmickú aktivitu pripísať jednej konkrétnej sopke, ako je to zvyčajne v iných prípadoch.

„Na polostrove Reykjanes hovoríme skôr o sopečných komplexoch, s ktorými je priamo prepojený. Od východu na západ sa nachádza šesť sopečných komplexov, ktoré ležia tesne vedľa seba a navzájom sa ovplyvňujú. Sú to súbory menších sopiek, kráterov a puklín,“ opísal odborník v jednom z predchádzajúcich rozhovorov.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4 5 6
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie