Žiaci si mali vďaka súťaži rozšíriť vedomosti o dejinách tragického obdobia 2. svetovej vojny. Rodičov aj školy zaskočil propagačný materiál politických strán.
Rodičia, ale najmä samotné vzdelávacie inštitúcie, zostali zaskočení po príchode ich ratolestí domov. V Kultúrnom centre Andreja Sládkoviča v Detve sa v stredu uskutočnila vedomostná súťaž „Medzníky 2. svetovej vojny“.
Žiaci si mali vďaka nej rozšíriť vedomosti o dejinách tohto tragického obdobia. Záštitu prevzal Slovenský zväz protifašistických bojovníkov (SZPB).
Propagačný materiál politických strán
Samotné pobúrenie však vyvolalo vyhodnotenie súťaže, ktoré nepríjemne prekvapilo aj samotné školy, píše bystrica.dnes24.sk.
„Podujatie bolo prezentované ako obnova tradície spojená s historickou edukáciou žiakov,“ ozrejmil riaditeľ ZŠ Júliusa Juraja Thurzu v Detve, Bohuslav Ilavský, v príspevku na sociálnej sieti.
„Škola bola oslovená so zámerom zúčastniť sa na vedomostnej súťaži, ktorá mala byť zameraná na dejiny druhej svetovej vojny. So zámerom podporiť historické povedomie žiakov a ich záujem o protifašistický odkaz sa na podujatí zúčastnilo družstvo našej školy,“ dodal.
Žiaci po skončení podujatia boli odmenení vecnými cenami. A tu prišiel kameň úrazu, o ktorom informovala aj poslankyňa Martina Holečková z SaS na sociálnej sieti.
„Po skončení súťaže dostali žiaci odmeny v podobe propagačných materiálov Smeru a Republiky. Čerešničkou bola permanentka do fitka Miroslava Suju, podpredsedu Republiky a bývalého spolupracovníka Mikuláša Černáka.“
Nezabudla kriticky pripomenúť postoje niektorých politikov. „“Najväčší bojovníci” proti politike na školách zneužili študentov v Detve“.
Na fotografii, ktorú poslankyňa zverejnila, vidieť množstvo propagačných materiálov zmienených politických subjektov.
Škola zostala zaskočená
Riaditeľ ZŠ J. J. Thurzu s poľutovaním dodal, že žiakom boli skutočne „ako ceny odovzdané reklamné predmety propagujúce politické strany“.
Škola pritom o zámere zväzu ani zozname cien, ktoré budú žiakom rozdané, nebola vopred informovaná.
„Základná škola J. J. Thurzu sa dištancuje od akýchkoľvek foriem politickej agitácie v školskom prostredí. Odovzdanie politicky motivovaných predmetov deťom považujeme za nevhodné a v rozpore s princípmi politickej neutrality, ktoré musí škola dodržiavať,“ píše ďalej v príspevku.
Škola už prijala opatrenia a „do budúcnosti bude dôsledne dohliadať na výber partnerov a priebeh podujatí, ktorých sa zúčastňuje“.
Zvážia účasť na súťažiach
Ďalšia základná škola, ktorá sa rovnakej súťaže zúčastnila, reagovala na sociálnej sieti podobným príspevkom.
„Základná škola Kukučínova 480/6 v Detve sa dôrazne dištancuje od konania, ku ktorému došlo počas súťaže organizovanej Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov. Prioritou našej školy je vytvárať prostredie, v ktorom sa žiaci vzdelávajú v duchu kritického myslenia, historickej pravdy a demokratických hodnôt. Považujeme za neprípustné, aby boli školské podujatia využívané na politickú propagáciu,“ píše.
Základná škola sa podľa jej tvrdení zapojila do súťaže „s presvedčením, že jej hlavným cieľom bude rozšírenie historických poznatkov o druhej svetovej vojne, o protifašistickom odboji a o dôležitosti demokratických hodnôt.“
Ani oni neboli zo strany organizátorov informovaní, aký je obsah balíčka cien pre školákov. „Považujeme za mimoriadne nevhodné, ak sa historické témy, obzvlášť také citlivé ako obdobie druhej svetovej vojny, zneužívajú na politické účely,“ dodáva škola.
Do budúcnosti rovnako pristúpi k dôkladnému prehodnoteniu „účasti na podujatiach organizovaných Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov“.
To je bežná prax…
Predseda SZPB, Viliam Longauer o zmienených cenách netušil. „Ja o tom počujem prvýkrát,“ uviedol.
Spresňuje, že „na konci súťaže máme celoslovenské kolo v Senci, tam ceny sú ako pohár a pod.,“, a preto odmieta, že by vecné ceny obsahovali materiály a letáky od politických strán. Longauer presmeroval otázky na oblastný výbor zväzu.
Predseda základnej organizácie v Detve, Július Feješ, zaskočil svojou odpoveďou, aj keď podľa jeho tvrdení netušil, čo rozdávali žiakom v Detve.
„To je bežná prax,“ povedal. „Chceme tých žiakov nejako odmeniť. Nikdy to nikomu nevadilo,“ dodal na záver Feješ, ktorý zdôraznil, že k tejto veci prebehne stretnutie členov, po ktorom majú vydať oficiálne stanovisko.