Objekt pripomínajúci ľudskú tvár teraz objavilo robotické vozidlo Perseverance, ktoré už tri a pol roka skúma povrch červenej planéty.
Na nedávnom filme zhotovenom vozidlom Perseverance je vidieť skupinu kameňov roztrúsených po piesočnatej krajine planéty Mars. Medzi nimi sa objavila aj podivne vyzerajúca skala, ktorá pripomína tvár ležiacu naboku.
25. júla 1976 vznikol film F035A72, ktorý takmer okamžite obletel svet. Objavila sa na ňom totiž „tajomná tvár na Marse“. Kamera A prístroja VIS (Visual Imaging Subsystem) na sonde Viking 1 vytvorila snímku zo vzdialenosti 1 873 kilometrov, píše ČT24.
Hra svetla a tieňa, nedokonalosť snímacej techniky a vady v pôvodnom snímku z oblasti planéty zvanej Cydonia živili mnoho rokov konšpiračné teórie o inteligentnom živote na Marse. Neskoršie kvalitnejšie snímky ale jasne odhalili, že táto „tvár“ je len obyčajným kopcom, ktorý nijako neopracovala mimozemská ani pozemská ruka.
The Face on Mars
Image Credit: NASA, Viking 1 Orbiter pic.twitter.com/AZiqmUqPIK
— Astrophotography (@astrophotosnap) July 5, 2021
Mars susedí s hlavným pásom asteroidov a jeho atmosféra je hrubá len o jedno percento ako zemská. To znamená, že je často bombardovaný vesmírnymi skalami, ktoré prenikajú do atmosféry Marsu.
Väčšina hornín nájdených na povrchu Marsu však vznikla vulkanickou činnosťou, veternou eróziou a starými vodnými tokmi, ktoré vyschli, píše The Daily Mail.
Podobný objekt pripomínajúci ľudskú tvár teraz objavilo robotické vozidlo Perseverance, ktoré už tri a pol roka skúma povrch červenej planéty. Pomocou kamery Mastcam-Z odfotilo 27. septembra 2024 skalu pripomínajúcu tvár ležiacu naboku – s jasne rozoznateľnými očami, ústami, nosom aj nosnými dierkami. Nachádza sa medzi skupinami ďalších kameňov na červenkastom piesku.
Útvarov, ktoré „niečo pripomínajú“, stroj našiel počas svojho pobytu na červenej planéte už viac. Podľa NASA sú ale ich tvary úplne prirodzené – a interpretácia ich podoby prebieha čisto v ľudskom mozgu.
Veda má pre toto hľadanie známych objektov v náhodných tvaroch výraz pareidónia. Ide o psychologický jav, pri ktorom dochádza k dotváraniu vnímaných neurčitých alebo nezreteľných podnetov v zmysluplné obrazy za pomoci fantázie. Typickým príkladom je rozoznávanie tvárí, zvierat a iných objektov pri pozorovaní mrakov.
Okrem týchto vizuálnych pareidolií existujú aj pareidolie akustické, kedy je zvukovému podnetu (od zvierat či predmetov) prisúdené špecifické citoslovce alebo konkrétny význam. Pred niekoľkými rokmi odhalil výskum biológov, že pareidolie sú schopní aj niektorí primáty, napríklad makakové.