Virtuálny 3D model umožnil vedcom nápis digitálne rozvinúť a analyzovať. 18-riadkový nápis rozlúštil Markus Scholz, profesor na Goetheho univerzitnom inštitúte archeologických vied vo Frankfurte.
Povedal, že je nezvyčajné, že písmo je v latinčine. „Normálne boli takéto nápisy na amuletoch napísané v gréčtine alebo hebrejčine,“ uviedol Scholz vo vyhlásení.
Tajné praktizovanie kresťanstva
„Frankfurtský nápis“ po digitalizácii znel nasledovne (otázniky označujú slová, pri ktorých si vedci neboli istí):
„(V mene?) svätého Titusa. Svätý, svätý, svätý! V mene Ježiša Krista, Syna Božieho! Pán sveta odoláva [silami?] všetkým útokom(?)/neúspechom(?). Boh(?) dáva vstup do blahobytu. Nech tento prostriedok spásy(?) chráni človeka, ktorý sa odovzdá do vôle Pána Ježiša Krista, Božieho Syna, pretože pred Ježišom Kristom sa skláňa každé koleno: tí v nebi, tí na zemi i tí pod zemou, i každý jazyk vyznáva (Ježiš Kristus).“
Nerovo prenasledovanie vytváralo v začiatkom Rímskej ríše atmosféru strachu, preto kresťania praktizovali náboženstvo tajne, v rímskych katakombách.
Skutočnosť, že muž z tretieho storočia bol pochovaný v Nemecku so svojím amuletom, čo znamená, že jeho viera bola pre neho podľa vedcov veľmi dôležitá.
Podobný strieborný amulet bol objavený v roku 2023 v Bulharsku. Zhruba do rovnakého obdobia sa bulharský amulet našiel aj v hrobe blízko lebky osoby. Nápis spomínal archanjelov Michaela a Gabriela a odkazoval na „strážcu“ Krista. Odborníci, ktorí študovali bulharský amulet, navrhli tento jazyk, ako aj uloženie amuletu do hrobu, ktoré vyplývalo z potreby raných kresťanov skrývať a strážiť svoju vieru.
Výnimočnosť latinského jazyka
Iné kovové amulety, ktoré sa našli z raného kresťanského sveta, často prinášajú rôzne viery, vrátane prvkov judaizmu a pohanstva popri kresťanstve. Podľa bádateľov frankfurtský amulet nespomína žiadnu inú vieru; je čisto kresťanská.
„Čo robí tento konkrétny príklad pozoruhodným, je to, že je napísaný celý v latinčine a výlučne vzýva Ježiša Krista a kresťanského boha,“ povedala Rassalle, čo je nezvyčajné, pretože väčšina amuletov „priťahuje aj anjelov, démonov alebo iné nadprirodzené entity.“
Text frankfurtského amuletu je preto neuveriteľne dôležitý pre učencov raného kresťanstva, poznamenali výskumníci najmä preto, že obsahuje najskorší príklad určitých fráz, vrátane „Svätý, svätý, svätý!“ — ktorý nie je známy v kresťanstve až do štvrtého storočia.
„Frankfurtský nápis“ je vedecká senzácia,“ uviedol vo vyhlásení starosta Frankfurtu Mike Josef. „Vďaka nej sa história kresťanstva vo Frankfurte a ďaleko za ním bude musieť vrátiť o približne 50 až 100 rokov späť. Prvý kresťanský nález severne od Álp pochádza z nášho mesta: môžeme byť na to hrdí, najmä teraz, tak blízko k Vianociam.“