Hoci bol objekt objavený ešte v roku 2018, odborníci z Leibnizovho centra pre archeológiu v Mainzi ho niekoľko rokov konzervovali, reštaurovali a analyzovali, kým svoje nálezy oznámili vo vyhlásení minulý týždeň.
V ranom období Rímskej ríše bolo praktizovanie kresťanstva veľmi riskantné: cisár Nero prenasledoval kresťanov v prvom storočí po Kristovi. Niektorí boli ukrižovaní a iní boli nútení bojovať v Koloseu.
Preto je veľkým prekvapením, že na nálezisku v Nemecku bol objavený 1 800 rokov starý strieborný amulet, ktorý je podľa odborníkov najstarším dôkazom o výskyte kresťanstva v oblastiach severne od Álp, píše portál Live Science.
Chránil alebo liečil majiteľov
Výskumníci digitálne rozvinuli malý pliešok, ktorý sa nachádzal vo vnútri amuletu. Na zvitku našli nezvyčajný latinský nápis. Zistenie môže prevrátiť chápanie historikov o tom, ako sa kresťanstvo praktizovalo v ranej Rímskej ríši.
Amulet meria len 3,5 centimetra a tenký plát striebornej fólie bol pevne zvinutý. Archeológovia ho objavili v hrobe muža, ktorý zomrel medzi rokmi 230 a 270 a bol pochovaný na cintoríne na predmestí Frankfurtu. Muž pravdepodobne nosil amulet na šnúrke okolo krku, pretože sa našiel tesne pod jeho bradou.
Účelom týchto amuletov, známych aj ako fylaktérie, „bolo chrániť alebo liečiť svojich majiteľov pred celým radom nešťastí, ako sú choroby, telesné bolesti, neplodnosť alebo dokonca démonické sily,“ povedala biblický archeologička Tine Rassalle, ktorá sa nezúčastnila štúdie.
„V dobe bez pokročilých lekárskych znalostí boli takéto predmety životne dôležitým zdrojom pohodlia a bezpečnosti pre vás a vašich blízkych.“
Dodala, že miesto nálezu artefaktu je zriedkavé. „Tieto amulety boli široko používané v neskorom staroveku, najmä vo svete východného Stredomoria,“ povedal Rassalle, ale „v západnom rímskom svete sú oveľa vzácnejšie. Objav tohto amuletu v Nemecku naznačuje, že kresťanské myšlienky už začali prenikať do oblastí ďaleko od raných centier rastu kresťanstva.“
Vytvorili 3D model
Hoci bol objekt objavený ešte v roku 2018, odborníci z Leibnizovho centra pre archeológiu (LEIZA) v Mainzi ho niekoľko rokov konzervovali, reštaurovali a analyzovali, kým svoje nálezy oznámili vo vyhlásení minulý týždeň.
„Výzva v analýze spočívala v tom, že strieborný plech bol zrolovaný, ale po približne 1800 rokoch bol stále pokrčený a lisovaný,“ uviedol vo vyhlásení Ivan Calandra, vedúci zobrazovacej platformy spoločnosti LEIZA. „Pomocou CT sme ho dokázali naskenovať vo veľmi vysokom rozlíšení a vytvoriť 3D model.“
(Článok pokračuje na ďalšej strane)