FOTO: Unikátny záber slovenského astrofotografa, zachytil SRDCE VESMÍRU

Reklama
Hmlovinu Srdce sa podarilo zachytiť slovenskému astrofotografovi Jánovi Gajdošovi. Zdroj: Facebook/Ján Gajdoš

Ján Gajdoš, známy astrograf z Belej nad Cirochou, opäť uchvátil svojimi zábermi vesmírnych objektov. Na sociálnych sieťach zdieľal nový, detailnejší záber Hmloviny Srdce, ktorá svojim tvarom pripomína srdce. Tento úkaz zachytil už vlani, no tento rok použil technicky pokročilejší teleskop, čo umožnilo ešte precíznejší pohľad.

Podľa portálu iMeteo.sk sa Hmlovina Srdce, známa aj pod označením IC 1805 alebo Sharpless 2-190, nachádza približne 7 500 svetelných rokov od Zeme v Perzeovom ramene Galaxie v súhvezdí Kasiopeja. Ide o emisnú hmlovinu pozostávajúcu z ionizovaného vodíkového plynu a prachových pásov. Najsvetlejšia časť, NGC 896, bola objavená ako prvá. Tento rok Gajdoš použil iný teleskop s dlhším ohniskom, ktorý však neumožnil zachytiť susednú Hmlovinu Duša a hviezdokopu h a χ Persei.

Pozoruhodný nebeský objekt

Najlepšie obdobie na pozorovanie Hmloviny Srdce nastáva od konca jesene do začiatku zimy. Tento emisný objekt vyžaruje svetlo vďaka teplu ionizovaného vodíkového plynu a patrí do komplexu W4, kde sa nachádzajú ďalšie hmloviny a hviezdne objekty. Hmlovinu prvýkrát opísal v novembri 1787 astronóm William Herschel, ktorý objavil aj Urán a ďalšie nebeské telesá.

V katalógu z 19. storočia je vedená pod názvom IC 1805, pričom v anglicky hovoriacich krajinách je známa aj ako Bežiaci pes, podľa podobnosti hornej časti so psou hlavou. Iné kultúry jej dali názvy ako Vlk (nemčina), Medveď (taliančina) a Králik (japončina).

V Hmlovine Srdce sa formujú nové, masívne hviezdy z prachu a plynu, ktoré vytvárajú otvorenú hviezdokopu Melotte 15 s priemerom 1,5 svetelného roka. Intenzívne žiarenie a hviezdne vetry z týchto jasných a horúcich hviezd ovplyvňujú vzhľad celej hmloviny.

Čína plánuje stavbu základne na Mesiaci

Čína pokračuje vo svojich vesmírnych ambíciách. Trojčlenná posádka vesmírnej misie Šen-čou 18 sa po šiestich mesiacoch na vesmírnej stanici Tchien-kung vrátila na Zem. Čína intenzívne investuje do vesmírneho programu s cieľom vyslať ľudí na Mesiac a do roku 2030 tam postaviť základňu. V júni 2024 sa podaril prelomový úspech, keď sonda Čchang-e 6 priviezla vzorky z odvrátenej strany Mesiaca, čo bol historický moment.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie