Lenka Poláčková je slovenskou herečkou a moderátorkou. Do povedomia verejnosti sa aktuálne zapísala najmä ako prvá Slovenka, ktorej sa podarilo vystúpiť na vrchol Mount Everestu bez použitia pomocného kyslíka. Hory patria medzi jej vášeň, no aktuálne si z nich odniesla nepríjemné boľavé popáleniny.
Lenka Poláčková sa v českom a slovenskom šoubiznise pohybuje už nejaký ten rok. Mnohí ju skôr poznali pod menom Vacvalová a okrem toho, že pracovala pre módnu televíziu Fashion TV, roky hrala aj v českej verzii slovenskej Súdnej siene, ktorá sa objavovala na TV Barrandov, píšu Topky. Posledné roky sa však naplno venuje behaniu a horám.
V máji sa jej napokon podaril historický úspech, kedy ako prvá Slovenka vyšla na Mount Everest bez použitia pomocného kyslíka. Doposiaľ sa to podarilo len deviatim ženám z celého sveta.
Lenka trávi opäť všedné dni v horách, trénuje na ďalšie výzvy a vysnívané projekty. A so svojimi sledovateľmi na sociálnej sieti Instagram sa podelila o nepríjemnosť, ktorú si odtiaľ doniesla.
Po jednom z behov sa jej totiž na nohách objavili nepríjemné boľavé pľuzgiere. „Inak chcela som vám povedať, nech si dáte pozor… Cez víkend sa mi na nohách urobili také pľuzgiere. Dosť boľavé, vyzerali ako spálenina. Ale keďže som bežala v noci, spálenina mi nedávala zmysel…“ zverejnila a k statusu pridala aj fotky. „A dnes som zistila, čo to bolo…“
Ako sa ukázalo, nohou sa zjavne obtrela o takzvaný boľševník obrovský. Zo zdravotného hľadiska je považovaný za najnebezpečnejšiu rastlinu v našich končinách.
Len jediný dotyk spôsobuje nepríjemné hnisajúce pľuzgiere a stopy po popálenine na koži zostanú aj niekoľko mesiacov.
„Dávajte si fakt pozor. Hlavne na deti. Keď som si o tom hľadala, tie popáleniny z neho môžu byť fakt desivé. Ja som to mala fakt mierne,“ doplnila Lenka.
Boľševník obrovský má v bunkovej šťave obsiahnuté furanokumaríny, ktoré vyvolávajú silnú citlivosť na svetlo. Pôsobením slnka potom vznikajú ťažké popáleniny až do tretieho stupňa.
Na pokožke sa zle hoja a vo vážnych prípadoch si môžu vyžadovať až transplantáciu. Kontakt s touto rastlinou tiež môže vyvolať bolesť hlavy, zvýšenú teplotu či zimnicu.
Známe sú prípady udusenia detí, kedy manipulácia s touto rastlinou u nich vyvolala poškodenie slizníc úst a krku. V prípade, že prídete do kontaktu s boľševníkom, je odporúčané postihnuté miesto poriadne umyť, ošetriť popáleninu, prípadne podať antihistaminiká. Dobré je tiež vyhýbať sa slnku aspoň 3 dni.