Darček na konci roka: Na Silvestra môže byť viditeľné nebeské divadlo. Ohňostroj nahradí vzácny úkaz

Ilustračné fotografie. Zdroj: ISTOCK/ Paolo Graziosi,ISTOCK/ IrisImages
Reklama

Posledný deň tohto roka bude pravdepodobne možné pozorovať na nočnej oblohe jedinečné nebeské predstavenie. Malo by sa prejaviť v podobe polárnej žiary.

Ak budú podmienky priať, môžeme zabudnúť na drahé a zbytočné zábavy a užiť si veľkolepé nebeské predstavenie. Očakáva sa geomagnetická búrka triedy G3, ktorá môže priniesť polárnu žiaru aj do našich končín, píše portál blesk.cz.

Na Slnku došlo k silným erupciám

V nedeľu (29.12. 2024) a pondelok (30.12. 2024) došlo na Slnku k sérii erupcií, ktoré vyvrhli koronálnu hmotu smerom k Zemi. Táto by mala spôsobiť geomagnetickú búrku triedy G3, ktorá sa očakáva počas dnešného dňa podľa NOAA.

„Slnko v nedeľu zažilo sériu erupcií, z ktorých aspoň jedna vychrlila plazmový oblak nabitých častíc smerom k Zemi. Ten by mal zasiahnuť Zem počas silvestrovského večera. Americký Národný úrad pre oceány a atmosféru predpovedá geomagnetickú búrku s možnosťou pozorovateľných polárnych žiar z našich zemepisných šírok,“ povedal o tom pre ČTK Petr Horálek z Fyzikálneho ústavu v Opave.

Nebeský úkaz bude pravdepodobne pozorovateľný v druhej polovici dňa 31. decembra. „Či úkaz skutočne nastane, nie je úplne isté. Modelovanie slnečného vetra je veľmi komplikované,“ dodal.

Polárna žiara je jedným z najkrajších prírodných úkazov na oblohe. Sú pomerne časté v polárnych oblastiach, kde sú viditeľné po celej oblohe. V Českej republike sú naopak zvyčajne veľmi slabé. Neskúsení pozorovatelia si ich môžu pomýliť so svetelným znečistením alebo červenkastou žiarou.

Venuša bude tiež viditeľná

Počas čakania na polárnu žiaru si môžu pozorovatelia krátiť čas pozorovaním Venuše. „Už teraz je na večernej oblohe krásne viditeľná ako najjasnejší nebeský objekt po Slnku a Mesiaci. Už za súmraku ju možno vidieť nad juhozápadným obzorom ako neprehliadnuteľný nebeský objekt aj z miest. Planéta bude skrášľovať Silvestra, ako aj večery nasledujúcich dní a mesiacov,“ povedal.

Planéta bude podľa neho v roku 2025 veľmi častým aktérom nebeských stretnutí, takzvaných konjunkcií, najmä s Mesiacom v jeho zvyčajne úzkej fáze polmesiaca, ale aj s jasnými planétami.

„Venušu budeme najprv pozorovať ako jasnú Večernicu za súmraku a neskoro večer nad západným obzorom, a to od januára do konca marca. Už 10. januára 2025 dosiahne svoju najväčšiu východnú elongáciu a na večernej oblohe sa ocitne uhlovo najďalej od Slnka. O mesiac neskôr bude najvyššie na večernej oblohe nad stredoeurópskym obzorom,“ dodal Horálek.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii