Salvádorský prezident Nayib Bukele navrhol, že jeho krajina by mohla prijať väzňov zo Spojených štátov, vrátane tých najnebezpečnejších, ktorí si odpykávajú tresty v USA, aj keď sú americkými občanmi alebo majú v krajine legálny pobyt. Tento návrh predložil počas svojej návštevy Salvádora americkému ministrovi zahraničných vecí Marcu Rubiovi, ktorý o ňom informoval médiá.
Rubio označil túto ponuku za unikátnu, keďže žiadna iná krajina doteraz neponúkla takúto pomoc. Podľa neho o tejto téme diskutoval aj s prezidentom Donaldom Trumpom. Informuje BBC. Americký predstaviteľ, ktorý si prial zostať v anonymite, zdôraznil, že aj keď v súčasnosti nie je v pláne deportovať amerických občanov, Bukeleho ponuka je stále významná. AP tiež pripomína, že vláda USA nemá právomoc deportovať svojich občanov, čo by viedlo k závažným právnym problémom.
Prezident Bukele je v Trumpovej administratíve obľúbený pre svoje tvrdé kroky proti zločinnosti v Salvádore, kde bezpečnostné zložky zatkli viac ako 80 000 ľudí, čo výrazne znížilo počet vrážd. Tento prístup viedol aj k poklesu počtu Salvadorčanov, ktorí sa pokúšajú nelegálne vstúpiť do USA.
Rubio dodal, že medzi väzňami, ktorí by mohli byť presunutí do Salvádora, by mohli byť aj členovia nebezpečných gangov, ako MS-13 z Salvádoru alebo Tren de Aragua z Venezuely, ktorí získali americké občianstvo. Detaily o tejto dohode by mali byť zverejnené v blízkej budúcnosti.
Bukele uviedol na platforme X, že USA by za malý poplatok mohli umiestniť väzňov do väzenia, ktoré sa nachádza 75 kilometrov juhovýchodne od metropoly San Salvador. Toto väzenie, otvorené pred rokom, je najväčšie v Latinskej Amerike a má kapacitu pre 40 000 väzňov, pričom momentálne sa v ňom nachádza približne 15 000 osôb.
Silné bezpečnostné opatrenia
Komplex bol postavený na rozsiahlej ploche 116 hektárov v vidieckej oblasti neďaleko obce Tecoluca, ktorá sa nachádza približne 74 kilometrov od hlavného mesta San Salvador.
President Bukele of El Salvador has offered to take in some of our convicted criminals, illegal or legal citizens, into their super max prison CECOT in exchange for a small fee..
Here’s the deal… this place is no joke.
👇🏼👇🏼👇🏼
pic.twitter.com/1c2hxjKKwH— Huey Jack (@HueyJackNation) February 4, 2025
Skladá sa z ôsmich pavilónov určených pre väzňov, špeciálneho domu pre strážnych psov a samostatnej budovy pre dozorcov a strážnych služieb.
„Ponúkli sme Spojeným štátom možnosť outsourceovať časť ich väzenského systému,“ napísal Bukele. „Poplatok by bol pre USA relatívne nízky, ale pre nás by mal významný dopad, vďaka čomu by bol náš väzenský systém udržateľný.“
Od svojho nástupu do úradu v roku 2019 si Bukele stanovil za prioritu svojej vlády boj proti zločinu.
Cieľom je úplne eliminovať útoky väzňov, a preto bude areál vybavený elektrifikovaným plotom s napätím až 15 tisíc voltov. O bezpečnosť väzňov sa bude starať viac ako 600 vojakov a 250 policajtov, ktorí budú monitorovať situáciu z 19 strážnych veží. V prípade mimoriadnych okolností sa do akcie zapojí aj 50 príslušníkov národnej civilnej polície. Väzni budú ubytovaní v betónových celách, kde ich čakajú oceľové tyče, železné postele bez matracov či karimatiek, kamerový systém a prísny skener na kontrolu tiel a balíčkov.
Novopostavená väznica s najvyšším stupňom stráženia s názvom Cecot (Centrum na zamedzenie terorizmu), je stredobodom jeho úsilia zamykať a trestať najnásilnejších členov gangu.
The CECOT Is A Big Jail Located In El Salvador!
Nayib Bukele, president of this country will accept many criminals from United States. pic.twitter.com/uwo9qoPfO8— AntWokFootBall (@WokBall) February 4, 2025
Tento návrh prichádza v čase, keď Trumpova administratíva zrušila ochranu pred deportáciou pre státisíce Venezuelčanov a v budúcnosti sa očakáva ďalší nárast deportácií z USA do Latinskej Ameriky. Ochrana pred deportáciou pre približne 232 000 Salvadorčanov, ktorí žijú v USA, zatiaľ zrušená nebola.
Vláda oslávila otvorenie väznice zverejnením fotografií a videí väzňov s oholenou hlavou a tetovaním vyzlečených do pása, ako pochodujú po jej chodbách. Zaobchádzanie s väzňami v Cecote, kde je množstvo väzňov zavretých v každej cele bez okien, bolo kritizované skupinami na ochranu práv. Bukeleho zásah proti zločinu je však naďalej veľmi populárny.