V poslednom období sa dostávajú invázne druhy hmyzu do celej Európy. Už dlhšie sa špekuluje aj o Sršňovi ázijskom, ktorý by mohol prísť na Slovensko ešte tento rok. Avšak na našom území sa už vyskytol iný druh invázneho hmyzu z Ázie. Vedci totiž v našich končinách spozorovali zvláštny druh nadrozmernej včely.
Na západnom Slovensku sa vyskytol nový invázny druh včely. Objavili ho vedci, podľa ktorých sa jedná o čalúnnicu pochádzajúcu z Ázie. Do Európy sa dostala po prvýkrát v roku 2008 vo Francúzsku a odvtedy sa pomerne rýchlo šíri. V posledných rokoch bola známa aj z Budapešti a Viedne. Preto jej príchod na Slovensko už nedočkavo očakávali. Pre TASR to uviedol Marek Semelbauer z Ústavu zoológie Slovenskej akadémie vied (SAV).
Obrovské včely
Rozdiel medzi obyčajnou medonosnou včelou a tou ázijskou je vo veľkosti. „Je obrovská, skoro trikrát taká veľká,“ opisuje ázijskú včelu pre tvnoviny.sk Adrián Purkart z Katedry zoológie prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Tento druh včely zatiaľ slovenský názov nemá, no vedec ju nazýva včela Čalúnnica.
V posledných rokoch bola známa aj z Budapešti a Viedne, jej príchod na Slovensko očakávali, uviedol Marek Semelbauer z Ústavu zoológie Slovenskej akadémie vied, ktorý objavil novú včelu spolu s Adriánom Purkartom.
Máme sa ich báť?
Čalúnnica má dva až 2,5 centimetra, čierne telo. Hruď má hnedo ochlpenú a krídla má zadymené. Pre ľudí by nemala byť podľa Semelbauera viac nebezpečná ako domáce druhy včiel. Tvrdí, že tieto samotárske druhy včiel nemajú tendenciu útočiť na veľké stavovce.
„Môže predstavovať isté ohrozenie pre niektoré domáce druhy, ale zďaleka najvýznamnejším ohrozením pre naše včely je kombinácia ľudských aktivít, predovšetkým intenzívne poľnohospodárstvo, celoplošné kosenie, zánik druhovo bohatých lúk,“ poznamenal odborník.