Na ultrafialových snímkach Slnka sa objavila obrovská diera, do ktorej by sa Zem zmestila viac ako 60-krát. Ide o oblasť, kde Slnko vyvrhlo časť svojej atmosféry do vesmíru.
V slnečnej atmosfére sa objavila obrovská diera, ktorá je široká 800 000 kilometrov. Informuje o tom portál Space.com.
Podľa britského portálu Express by sa do nej Zem zmestila asi 62-krát. Tento úkaz je viditeľný na snímkach zo Solar Dynamics Observatory (SDO) NASA.
Diera vznikla v oblasti, kde sa magnetické pole Slnka otvorilo a vyvrhlo časť svojej hmoty do vesmíru. Tieto miesta sú na ultrafialových snímkach tmavé, pretože neobsahujú veľmi horúce žeravé plyny.
Môžu sa vyskytnúť mierne búrky
Odborníci varujú, že tento slnečný vietor môže spôsobiť slabé geomagnetické búrky. Podľa predpovedí Americkej národnej agentúry pre oceány a atmosféru (NOAA) sa očakáva, že tento jav vyvolá geomagnetickú búrku triedy G1, ktorá bude veľmi slabá a nebude mať výrazný vplyv na každodenný život ľudí.
Práve tieto výrony koronálnej hmoty spôsobujú po kontakte so zemskou magnetosférou aj tzv. polárnu žiaru. Podľa predpovede amerického Národného úradu pre oceány a atmosféru (NOAA) sa však očakáva, že vyvrhnutý materiál Zem z veľkej časti minie.
„Neočakávajú sa žiadne väčšie ani menšie geomagnetické búrky,“ uvádza NOAA. Pravdepodobnosť výskytu polárnych žiar je preto minimálna.