fbpx

FOTO: Dosiahli svetové prvenstvo. V Šaci implantovali aortálnu protézu

Na snímke budova nemocnice Košice - Šaca. Zdroj: FOTO TASR/František Iván

V Kardiocentre AGEL Košice-Šaca intervenční kardiológovia ako prví na svete úspešne implantovali aortálnu protézu u pacientky s komplexnou vrodenou chybou srdca a výrazne rozšírenou aortou. Informuje o tom nemocnica na sociálnej sieti.

Aortálna stenóza, teda zúženie chlopne, je pomerne častá diagnóza. Jej výskyt stúpa s vekom, pričom práve u starších pacientov sa v liečbe tejto diagnózy uprednostňuje neoperačná mini-invazívna liečba. To vzhľadom na vek a iné závažné diagnózy predstavuje výrazný prínos pre týchto pacientov, píše portál sme.sk.

V praxi to znamená, že nález sa prekonzultuje spoločne s kardiochirurgom a anestéziológom a rozhodne sa o liečbe pre daného pacienta. V prípade, že je v jeho prípade zvolená intervenčná liečba, realizujú sa pred výkonom všetky potrebné vyšetrenia, ktoré  dajú presnú predstavu o samotnom ochorení a umožnia lekárom naplánovať celý výkon.

Ten prebieha len v ľahkom utlmení, bez potreby celkovej anestézie. Nová srdcová chlopňa sa zavádza väčšinou cez vpich v slabine a následne sa pod RTG kontrolou implantuje do miesta vlastnej chorej chlopne. Miesto vpichu sa zašije špeciálnym uzatváracím mechanizmom a v optimálnom prípade môže pacient nasledujúci deň po výkone chodiť, dokonca je schopný, pri dobrom priebehu, ísť aj domov.

Náročná operácia srdca

„Pacientka, ktorej sme implantovali novú srdcovú chlopňu, je špecifický prípad. Je to relatívne mladá pacientka s vrodenou srdcovou chybou a my sme u nej už v minulosti realizovali iné, veľmi špeciálne procedúry. Jej vrodená srdcová chyba však postupom času viedla aj k poškodeniu aortálnej chlopne, k jej zúženiu a následnému zhoršeniu stavu pacientky. Vzhľadom na svoju základnú diagnózu má však veľmi neštandardné anatomické pomery a veľmi veľký prstenec aortálnej chlopne. To až natoľko, že doteraz do takého veľkého prstenca si nikto na svete netrúfol implantovať novú srdcovú chlopňu. Je to dané tým, že pri takomto pacientovi je pre doteraz chýbajúce dáta veľmi ťažko predpovedať výsledok a zároveň to predstavuje riziko vzniku komplikácií, ktoré je následne ťažko riešiť,“ vysvetľuje medicínsky riaditeľ pre internistické odbory Kardiocentra AGEL Košice-Šaca MUDr. Anton Farkaš, PhD.

U pacientky nebol kardiochirurgický výkon možný a zároveň bola kontraindikovaná na transplantáciu, táto liečebná možnosť bola napriek vysokému riziku jedinou možnosťou, ako pacientke pomôcť.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie