Ropovod či plynovod. Tak opísali miestni novú lávku, ktorú dala samospráva postaviť za peniaze z plánu obnovy. Projekt má zatraktívniť územie pre turistov.
Nová Sedlica je najvýchodnejšia obec na Slovensku. Cez miestny potok osadili nedávno novú lávku, ktorá vedie k známemu domčeku Deduška Večerníčka a k replike dreveného chrámu.
Vychádza z platformy Deduška Večerníčka
Dizajn lávky sa ale nestretol s pochopením a mnohí obyvatelia ju prirovnali k rúre od ropovodu či plynovodu, píše STVR. Jej osadenie je prvou časťou projektu Environmentálna výchova v Novej Sedlici a lávka má byť vstupnou bránou do sveta rozprávok.
„Vychádza z platformy Deduška Večerníčka. Pred lávkou pribudne ešte jeden malý pavilón, ktorý bude hovoriť a popisovať celú koncepciu, čo sa deje a odohráva v areáli,“ vysvetľuje architekt projektu Ivan Kulifaj.
„Následne, keď sa prejde cez lávku, máme po celej oblasti rozmiestnených niekoľko malých pavilónikov, ktorú sú náučné – majú presah na ekológiu, ktorá sa týka kontextu tejto oblasti,“ dodáva.
Drevo by nevydržalo
Na projekt získala samospráva 1,7 milióna eur z plánu obnovy, informuje portál Pluska. „Súčasťou je aj lávka. Súčasťou je aj 16 ľudí, ktorých mám zamestnať, súčasťou je aj celý areál okolo domčeka Deduška Večerníčka. Kultúrny dom sa zrekonštruuje zvnútra, zvonku a je to súčasť projektu na dva roky,“ uviedol starosta obce Nová Sedlica Vasiľ Dinič.
Starosta argumentoval výberom materiálu pre poveternostné podmienky. „Drevo by tu nevydržalo. U nás je šesť mesiacov v roku sneh. Máme síce drevené prvky, ale musíme ich pravidelne obmieňať,“ dodáva.
Za návrhom stojí spoločnosť Absurd Studio, ktorej architekt Kulifaj priznáva, že zámer sa od očakávania verejnosti líši.
„Rozumieme tomu, že si ľudia predstavujú drevo. My ale nechceme prezentovať Slovensko v tomto jednom charakteristickom tvare,“ uviedol.
Projekt bude pokračovať
Lávku postavil firma, ktorá zastrešovala aj projekty ako Stanica Nivy či Sky Park. Stránka Dianie v Snine na sociálnej sieti vyčíslila náklady na lávku, ktoré vyšli na 213.600 eur.
„Zo všetkých spomenieme napríklad to, že iba projektová dokumentácia stála viac ako 100-tisíc a riadenie s propagáciou projektu ďalších vyše 100-tisíc eur.“
V ďalšej etape má pribudnúť aj multifunkčná miestnosť na obecnom úrade za 350-tisíc eur, náučný chodník za 120-tisíc či drevený labyrint za 90-tisíc eur.
„Je toto projekt, ktorý potrebuje malá dedina v hladovej doline, v ktorej polovica ľudí živorí a druhá polovica uteká do sveta? Žije sa v Novej Sedlici tak dobre, že vedenie obce môže státisíce eur, ktoré dostane od štátu, doslova vyhodiť von oknom?,“ zamysleli sa autori statusu na sociálnej sieti.
Architekt dodáva, že v projekte aplikoval modernu. Vďaka modernému dizajnu má byť územie atraktívnejšie pre turistov. Dokončiť ho chcú v jarných mesiacoch roku 2025.