Z povrchu púšte Sahara sa do ovzdušia uvoľňuje 60 až 200 miliónov ton minerálneho prachu ročne. Najväčšie čiastočky sa rýchlo vrátia na zem, tie najmenšie sa ovzduším môžu dostať až tisíce kilometrov ďaleko a zasiahnuť celú Európu.
The sky in Athens (the capital of Greece) turns orange as a result of sandstorms coming from Desert Sahara in Africa — witness photographs and videos pic.twitter.com/bvP7UEhvfV
— Red Mask (@redmaskmedia) April 24, 2024
Grécka meteorologická služba informovala, že obloha sa v krajine začne čistiť v priebehu dnešného dňa.
Rekordné epizódy aj u nás
Optická hrúbka a objemová koncentrácia aerosólov dosiahli počas veľkonočnej epizódy saharského prachu rekordné hodnoty. Aj vďaka tomu sa tohtoročná Veľká noc zapíše do histórie.
Ako uvádza SHMÚ, pre stanicu Poprad-Gánovce boli počas tohtoročnej Veľkej noci namerané neobvykle vysoké hodnoty optickej hrúbky aj koncentrácie aerosólov zo saharského prachu.
Saharský prach sa nad našou krajinou vznášal neuveriteľných 29 dní. Všetko vyvrcholilo v noci z 1. na 2. apríla, kedy prach vďaka studenému frontu postupne opustil naše územie.
Najintenzívnejšia a najzaujímavejšia epizóda sa začala v utorok 26. marca a trvala 8 dní. V tomto prípade však nešlo o rekordnú epizódu. Prvenstvo si zatiaľ drží rekord z roku 2022, kedy súvislá epizóda saharského prachu trvala od 21. októbra celých 18 dní.
Rekordné bolo tohto roku práve množstvo saharského prachu, ktoré sa podarilo namerať v ovzduší. V prípade optickej hrúbky aerosólov pre vlnovú dĺžku 500 nm (viditeľné svetlo) bola nameraná dňa 30. marca úroveň 0,91.
To spôsobilo, že pre veľké množstvo saharskému prachu na zemský povrch dopadalo výrazne menej priameho slnečného žiarenia a na druhej strane viac difúzneho (rozptýleného) žiarenia. Tento fakt spôsobil výrazne horšiu dohľadnosť.