Fotka medzi životom a smrťou. Zvečnil popravu v Iráne, potom roky tajil identitu

Reklama
Porota Pulitzerovej ceny rozhodla, že táto fotografia bola „pravdepodobne najdôležitejšou fotografiou roku 1979. Zdroj: X/Andreas Harsono

Na chvíľu to pomohlo, sudca Chalchálí však snímku briskne označil za podvrh a nariadil, aby Hejdariho zatkli. Ten agentom ony negatívy ukázal výmenou za to, že ich nezabaví. „Boli ohromení,“ tvrdí. Razmí po návrate z Kurdistanu svoje dielo vyniesol z redakcie a starostlivo ho ukryl pri sebe doma. Výsluchu v neslávne preslávenej väznici Evín však neunikol. Vraj sa to obišlo bez mučenia.

Po iránsko-irackej vojne, v ktorej ohluchol na pravé ucho, si Razmí povedal, že už toho vzrušenia bolo dosť, a otvoril si ateliér. Fotil portréty, nevesty so ženíchmi. Každé leto sa však zatváral do spálne a prezeral si snímky zavraždených Kurdov, vo svojom obchode tiež vyvesil kurdskú šatku. Na Sanandadž vraj často myslel. To mu však na konci deväťdesiatych rokov nezabránilo v tom, aby svoje služby ponúkol prezidentskej kancelárii.

Ako by to vyzeralo, keby sa verejnosť dozvedela, že vládny fotograf kedysi zdokumentoval masakre toho istého režimu? A tak ďalšie roky mlčal. Na snímke popravnej čaty vraj nezarobil ani riál, zatiaľ čo sa o slávu hlásili iní. „Ľudia, ktorí nikdy nepocítili nebezpečenstvo,“ hovorí o nich Razmí trpko. „Bez tejto fotografie by som nebol nič,“ dodáva.

Pulitzerovu cenu vrátane odmeny vo výške desaťtisíc dolárov si nakoniec osobne prevzal rok po tom, čo ho WSJ vypátral. Zišiel sa tiež s príbuznými zastrelených väzňov. „Pozrela som sa naňho a nevedela sa ovládnuť. On bol posledný, kto videl môjho brata,“ opísala jedna z nich.

1 2 3 4
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie