Rizikom dane je fakt, že patríme k jediným hráčom na trhu v rámci eurozóny, ktorí ju budeme mať zavedenú.
Vládou prijatý konsolidačný balíček bude zaťažkávacou skúškou pre peňaženky Slovákov. To, že nás nečakajú ľahké časy, vyjadril aj generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz, ktorý sa obáva niektorých opatrení, informujú Hospodárske noviny.
Hrozba pri zaobstarávaní investícií
Problémy rieši napríklad nemecká automobilka Volkswagen, ktorá zvažovala prepustiť tisíce zamestnancov pre nerentabilné fungovanie podnikov. VW zažila najmasovejší protest, do ktorého sa zapojilo zhruba 100-tisíc členov odborov.
VW napokon po desiatkach hodín intenzívnych rokovaní súhlasil so zachovaním prevádzky 10 nemeckých tovární značky a obnovou dohôd o zabezpečení pracovných miest do roku 2030.
Ani podnikatelia, ktorí prevádzkujú činnosti na Slovensku, nebudú mať od roku 2025 na ružiach ustlané. Lasz vystríha pred novou transakčnou daňou, ktorá bude tŕňom v oku aj pre investorov.
Rizikom dane je fakt, že patríme k jediným hráčom na trhu v rámci eurozóny, ktorí ju budeme mať zavedenú. Zároveň to predstavuje hrozbu pri zaobstarávaní investícií na otváranie podnikov na Slovensku.
Generálny sekretár asociácie, ktorá spája vyše 1 500 firiem s približne 200-tisíc pracovníkmi, dodáva, že nová daň už odrádza podnikateľov, aby mali svoju činnosť vedenú na našom území.
„Vieme minimálne o mnohých firmách, ktoré zvažovali alebo už realizovali presun svojej výroby napríklad do Českej republiky,“ ozrejmil Andrej Lasz.
Výroba nefunguje zväčša naplno
Podotýka, že odliv investícií by sa mal vzťahovať na firmy, ktoré majú výrobu zameranú hlavne jednoduchšie zákazky, napríklad pre automotive.
„Nemáme to s týmito firmami dohodnuté, preto ich nechcem menovať. Príkladom je však, že bratislavský svetový výrobca softvérovej ochrany tiež presúva svoje pôsobenie do Česka. Aj v priemysle je veľa firiem, ktorých výroba sa presúva do iných krajín. Dôvodom je legislatívna predvídateľnosť aj vysoké ceny energií oproti iným členským krajinám. Energia vo Francúzsku je päťnásobne lacnejšia pre podnikateľov,“ dodal.
Spomaľovanie nemeckej ekonomiky už cítime na Slovensku, avšak Lasz upozorňuje na dopady konsolidačných opatrení, vrátane novej dane, čo sa prejaví až v najbližších mesiacoch.
„Problémom však je, že v oblasti ďalšej legislatívy vidíme naozaj veľkú nepredvídateľnosť z pohľadu toho, aké podmienky firmy budú mať. Videli sme nešťastný konsolidačný balíček, ktorý bol prijatý absolútne bez diskusie s kýmkoľvek.“
Dodáva, že „ľudia pracujúci v našich priemyselných podnikoch aj dnes môžu vidieť, že výroba nefunguje zväčša naplno, sú pozastavené niektoré zmeny, víkendové výroby a podobne.“
Pokles výroby sa bude týkať automobilového, strojárskeho, elektrotechnického aj hutníckeho priemyslu.
„My už dlhšie tvrdíme, že sme na pokraji recesie. Svetové trhy v poslednom čase výrazne rástli, očakávať preto môžeme minimálne korekciu, no pravdepodobne aj recesiu,“ upozorňuje a vyzdvihol fakt, že hodnota firmy sa vo svete zvyšuje vďaka používaniu umelej inteligencie. Na Slovensku takéto spoločnosti zatiaľ nemáme.