Tieto zistenia sú v rozpore s mnohými predchádzajúcimi výskumami o blahobyte, podľa ktorých je šťastie najvyššie v detstve a ranej mladosti, potom klesá na najnižšiu úroveň v strednom veku a potom stúpa okolo dôchodku. „Mladí ľudia, najmä v Severnej Amerike, teraz zažívajú krízu stredného veku,“ povedal pre agentúru Reuters Jan-Emmanuel De Neve, profesor ekonómie na Oxfordskej univerzite a jeden z editorov správy.
Mileniáli a mladšie vekové skupiny v Severnej Amerike výrazne častejšie ako staršie vekové skupiny spomínali vlastnú osamelosť. De Neve uviedol, že šťastie mladých ľudí pravdepodobne znižuje viacero faktorov vrátane zvýšenej polarizácie v spoločenských otázkach, negatívnych aspektov sociálnych médií a ekonomickej nerovnosti, ktorá mladým ľuďom sťažuje dostupnosť vlastného bývania v porovnaní s minulosťou.
Hoci tento jav je najvýraznejší v Spojených štátoch, vekové rozdiely v šťastí sú veľké aj v Kanade a Japonsku a v menšej miere aj vo Francúzsku, Nemecku a Spojenom kráľovstve, ktoré sa v tohtoročnom rebríčku tiež prepadli nižšie ako vlani.
Naopak, medzi krajiny s najväčším zlepšením blahobytu patria mnohé bývalé komunistické štáty v strednej a východnej Európe. Tam, na rozdiel od bohatších krajín, mladí ľudia uvádzajú výrazne lepšiu kvalitu života ako starší ľudia, často na rovnakej alebo lepšej úrovni ako v západnej Európe.
„Slovinsko, Česká republika a Litva sú v prvej dvadsiatke, a to vďaka svojim mladým ľuďom,“ povedal Jan-Emmanuel De Neve.
Top 10 najšťastnejších krajín
Poradie / Štát / Skóre
- Fínsko /7 741
- Dánsko /7 583
- Island /7 525
- Švédsko /7 344
- Izrael /7 341
- Holandsko /7 319
- Nórsko /7 302
- Luxembursko /7 122
- Švajčiarsko /7 060
- Rakúsko /7 057