„Ako muž-chirurg si myslím, že tieto údaje by mali mňa aj mojich kolegov primäť k tomu, aby sme sa pozastavili a zamysleli nad tým, ako by sa mohli dosiahnuť aj lepšie výsledky,“ uviedol Wallis pre The Guardian.
Podľa tohto výskumu malo 90 dní po operácii nežiaduce komplikácie 13,9 % pacientov operovaných mužmi a iba 12,5 % pacientov operovaných ženami.
Pacienti, ktorých operovali ženy, boli na tom fyzicky lepšie aj rok po zákroku. Za túto dobu malo 20,7 % ľudí nepriaznivé komplikácie, po zákrokoch vedenými mužmi to predstavovalo až 25 %.
V chirurgii predsudky nie sú na mieste
Švédsky výskum sa zameriaval na komplikácie po operácii žalúdka. Rovnako i tento výskum potvrdil, že pacienti operovaní ženami mali menej komplikácií ako tí, ktorých operovali muži. Aj v tomto prípade však ženám trval operačný zákrok dlhšie ako mužským kolegom. Švédski vedci však informujú, že výsledky výskumu je potrebné brať s istou rezervou.
Napriek tomu naznačujú, že rozdiely medzi úspešnosťou mužov a žien v chirurgii existujú – pravdepodobne ide o odlišný postoj oboch pohlaví k podstupovaniu rizika. Úplne bežne aj v iných odvetviach mužom všeobecne trvá kratšiu dobu než dospejú k potrebnému rozhodnutiu.
Napriek tejto skutočnosti a prezentovaným podloženým faktom je zaujímavé, že v dnešnej dobe stále existujú krajiny, v ktorých sa verí, že muži-chirurgovia sú zárukou istoty. V lekárstve by to však nemalo fungovať tak, že by sme si medzi sebou dokazovali, kto je lepší. Ženy sú rovnako dobré lekárky ako muži a najideálnejšie je, keď dokážu spolupracovať.