Filozofická fakulta v Prahe ruší do konca zimného semestra výučbu, skúšky budú dobrovoľné

Reklama
Policajti hliadkujú oblasť, kde ľudia kladú kvety a sviečky pred budovou Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej (FF UK) po štvrtkovej masovej streľbe v centre Prahy v nedeľu 24. decembra 2023. Česká republika si v sobotu štátnym smútkom pripomenula obete štvrtkovej streľby na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe. Štátne vlajky na úradoch a inštitúciách sú spustené na pol žrde spoločne s čiernymi zástavami; na poludnie sa po celej krajine rozoznejú zvony. TASR informuje podľa správ servera iDnes.cz a televízie ČT24. Pri streľbe na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe prišlo vo štvrtok o život 14 ľudí a 25 je zranených. Strelec bol podľa polície študentom školy a po útoku zrejme spáchal samovraždu, no strieľali po ňom aj policajti. FOTO TASR/AP

Pripomenul, že chat je aj naďalej v prevádzke a vyzval všetkých, ktorí pomoc potrebujú, aby ju neváhali vyhľadať.

Najviac ľudí sa na univerzitný chat, ktorý začal fungovať o 16:00 v deň nešťastia, obracalo v prvých dňoch, využívaný je aj naďalej. „Veľmi často sa naňho obracali študenti UK, ktorí mali známeho, kamaráta či spolužiaka na mieste alebo sami boli blízko či na mieste,“ uviedol Hájek.

Ľudia, ktorí sa na chat obracali, sa podľa hovorcu často sťažovali na poruchy spánku, chceli konzultácie ohľadom psychického zdravia a kam sa obrátiť o následnú pomoc. „Tiež mali problém s tým, že nemali s kým o udalosti hovoriť v rodine kvôli sviatočnej atmosfére. Nechceli kaziť ostatným sviatky, mali pocity viny,“ doplnil.

Študenti aj vyučujúci podľa neho na chate tiež vyjadrovali obavy z návratu do výučby. Vyučujúci napríklad žiadali pomoc s tým, ako zvládnuť návrat do výučby, ako situáciu odžiť, ako podporiť svoje psychické zdravie a ako byť oporou pre študentov. Na chat sa podľa Hájka obrátili aj niektorí blízki zasiahnutých študentov.

„Klientom chatu bola ponúkaná účasť na podporných skupinách a tiež následná dlhodobejšia psychologická či psychoterapeutická starostlivosť. Niektorí sa pýtali aj na pomoc od psychiatrov a možnosť psychofarmák,“ dodal. Ponúk pomoci od odborníkov je podľa neho zatiaľ viac ako dopytu po ich službách.

Krízovú pomoc spustili po udalosti aj neziskové organizácie, napríklad In Iustitia. Celkom sa na ňu obrátilo vyše 200 volajúcich. V deň tragédie volali predovšetkým ľudia, ktorí mali na mieste svojich blízkych, prežívali šok.

„V neskorom večeri a v priebehu noci sa objavovali častejšie témy zúfalstva, osamelosti v prežívaní, samovražedné myšlienky. V noci tiež volalo viac preživších, ktorí boli priamo na mieste, chceli hovoriť okrem iného o výčitkách a pocitoch viny, že oni prežili, a ich blízki nie,“ uviedol sociálny pracovník In Iustitia Dušan Vaněk.

Neskôr podľa neho ľudia okrem témy vyrovnávania sa so stratou blízkeho potrebovali hovoriť aj o tom, ako po tragédii fungovať, ako prejsť do bežného života.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie