Ficov liek na verejné financie: Vyššie dane na tabak a alkohol, vyšší zdravotný odvod aj chudobnejší príspevok do 2. dôchodkového piliera

Reklama
Na snímke premiér SR Robert Fico gestikuluje počas vyhlásenia po skončení 7. zasadnutia vlády SR v Bratislave v pondelok 4. decembra 2023. Zdroj: FOTO TASR/Martin Baumann

„Rozpočet odráža fakt, že predchádzajúce vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera vytvorili takmer 20-miliardový kumulatívny deficit, zároveň sa snaží byť čo najsociálnejší, aby konsolidáciou netrpeli bežní ľudia,“ uviedol Taraba.

V súvislosti s pripravovanými opatreniami tiež naznačil, že sa vytvorí skupina hospodárskych ministrov, zostavená zo šéfov rezortov školstva, životného prostredia, hospodárstva a dopravy, ktorí majú pripraviť novelizáciu a majú revidovať legislatívu týkajúcu sa podnikateľského prostredia. „Cieľom je motivovať k podnikaniu a opäť zo Slovenska chceme vytvoriť miesto, kde sa oplatí investovať a vytvárať hodnoty,“ uviedol.

Konsolidačné náklady budú podľa jeho zdrojov hradené z veľkej miery zdanením ziskov oligopolov.

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richard Raši (Hlas-SD) označil rozpočet ako kompromis toho, aké sú potreby v každej oblasti a zároveň možnosti štátnych zdrojov, tak ho berie aj v rámci kapitoly pre svoj rozpočet.

„Nikto z ministrov nemôže byť úplne spokojný, ale to, čo je v rozpočte, beriem ako maximum toho, čo sa dalo v danej chvíli vybojovať. A verím, že to, čo chýba v rozpočte sa nám podarí doručiť do regiónov prostredníctvom plánu obnovy a eurofondov,“ dodal Raši.

Súdne a správne poplatky zdražia

Od apríla 2024 by sa mali zvýšiť súdne a správne poplatky.

Zámerom úpravy zákona o správnych poplatkoch a zákona o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov je valorizácia sadzieb vybraných poplatkov. Väčšina z nich sa naposledy menila skôr ako pred zavedením eura na Slovensku, čo bolo v roku 2009. „Primárne ide o úpravu sadzieb poplatkov v nadväznosti na infláciu (jej zohľadnenie od roku 2009 predstavuje nárast spotrebiteľských cien o približne 54 percent), keďže náklady štátu na agendu správnych orgánov, súdov, orgánov súdov a prokuratúry priebežne rastú,“ vysvetlil kabinet v predloženom návrhu.

Vláda v materiáli pripomína, že v roku 2022 úhrady správnych a súdnych poplatkov do štátneho rozpočtu predstavovali 205 miliónov eur, z čoho 37,5 milióna eur tvoria súdne poplatky. Pri sadzbách poplatkov určených percentom zo základu poplatku sa má zmeniť iba minimálna alebo maximálna suma výsledného poplatku. Zmenou sa tiež nezasahuje do nárokov na úľavy a oslobodenia. Zároveň sa preferuje zaokrúhľovanie nových sadzieb poplatkov s cieľom minimalizovať manipuláciu s hotovosťou.

Vláda tiež navrhuje zvýhodniť podanie návrhu elektronicky pri zachovaní 50 percent zníženia sadzby poplatku so stanovením maximálneho zníženia výslednej sumy poplatku z pôvodných 70 eur na 50 eur. Upraviť sa má aj suma vrátenia preplatku, ak presahuje sumu 2,5 eura a súčasne sa stanovuje úprava sumy krátenia poplatku pri jeho vrátení zo zákonného dôvodu nastavením najnižšej sumy na úrovni 10 eur.

Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) priblížil, že poplatky zvýšili od 40 do 54 percent. „Zdá sa to veľké číslo, ale keď načítate infláciu, ktorá bola, tak to je zdôvodnenie navýšenia týchto poplatkov,“ poznamenal. Do rozpočtu to podľa Kamenického prinesie 37,5 milióna eur.

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie