Bratislava a Budapešť podľa neho odmietajú zrušenie práva veta členských štátov pri tých rozhodovaniach v inštitúciách EÚ, pri ktorých sa vyžaduje jednomyseľnosť.
Z Ficovho vyjadrenia tiež vyplynulo, že Slovensko a Maďarsko s nevôľou sledujú tlak na svoje vlády zo strany únijných inštitúcií. V tejto súvislosti Fico spomenul chystanú rezolúciu Európskeho parlamentu vo veci zámerov slovenskej vlády na zmeny v trestnom zákonníku vrátane zrušenia úradu špeciálnej prokuratúry. Maďarsko je zase s EÚ v spore ohľadom dodržiavania princípov právneho štátu. Podľa Fica Orbán bojuje za národno-štátne záujmy Maďarska a Slovensko nebude súhlasiť s prípadným návrhom odobrať Maďarsku hlasovacie práva v EÚ.
Vzťahy medzi krajinami nikdy neboli také dobré ako teraz
Vzťahy medzi Maďarskom a Slovenskom nikdy neboli také dobré ako teraz, pretože obe krajiny sú v Európskej únii prepojené tak, že sa navzájom posilňujú z hľadiska fyzickej, ekonomickej a energetickej bezpečnosti. Povedal to predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v utorok v Budapešti po schôdzke so slovenským premiérom Robertom Ficom
Orbán zdôraznil, že záujmy Maďarska a Slovenska „smerujú minimálne na 99 percent rovnakým smerom“ a že suverenita je pre obe krajiny dôležitá.
„Zo strany Maďarska – a mám pocit, že tu existuje zhoda – nie sme spokojní s bruselskými iniciatívami budovať akýsi superštát. Vôbec nás netešia snahy legitimizovať nelegálnu migráciu. Chceme chrániť svoje hranice a rozhodovať o tom, koho pustíme do našej krajiny,“ podčiarkol Orbán.
Maďarský premiér sa poďakoval Ficovi za to, že slovenská polícia pravidelne pomáha pri ochrane južných hraníc Maďarska, a naznačil, že Maďarsko zas rado prispieva k ochrane vzdušného priestoru Slovenska od začiatku tohto roka. Slovenského ministerského predsedu v rámci jeho pracovnej cesty prijala aj maďarská prezidentka Katalin Nováková.