Premiér zároveň pohrozil, že Slovensko bude vetovať finančnú pomoc Ukrajine, ak Kyjev neobnoví tranzit plynu cez svoje územie. „Náš nepriateľ je Zelenskyj. Zelenskyj spôsobil problémy, ktoré máme. Ja ho nemám rád, pretože škodí Slovensku,“ povedal Fico.
Názory opozície a historické paralely
Fico vo svojom prejave spomenul aj ukrajinskú političku Juliju Tymošenkovú, ktorú kritizoval za jej rozhodnutie počas plynovej krízy v roku 2009 neposkytnúť Slovensku plyn z ukrajinských zásobníkov. Pripomenul, že práve tieto udalosti viedli k zastaveniu dodávok ruského plynu a k obmedzeniam pre veľké slovenské firmy.
Opoziční poslanci však Ficovu rétoriku odmietajú. Karol Galek zo strany Sloboda a Solidarita (SaS) poprel tvrdenia, že ukončenie tranzitu plynu cez Ukrajinu spôsobilo rast cien. Ivan Štefunko z Progresívneho Slovenska dodal, že Fico ignoruje realitu vojnového konfliktu na Ukrajine. „Premiér odmieta zohľadniť, že problém s tranzitom plynu by neexistoval, ak by Putin nezaútočil na Ukrajinu,“ vyhlásil Štefunko a obvinil Fica z nedostatku solidarity so susednou krajinou.
Robert Fico v galérii
Slovenské záujmy a energetická bezpečnosť
Fico zdôvodňuje tlak na obnovu tranzitu plynu cez Ukrajinu nielen potrebou zabezpečenia dodávok pre Slovensko, ale aj finančnými stratami spôsobenými prerušením tranzitu. Pološtátny Eustream, ktorý má na starosti tranzit plynu cez Slovensko, prichádza o príjmy z poplatkov, čo má podľa premiéra nepriaznivý dopad na slovenskú ekonomiku.
Budúce kroky Slovenska v tejto otázke budú závisieť od výsledkov rokovaní na európskej úrovni a ochoty Kyjeva vyhovieť požiadavkám Bratislavy. Energetická situácia tak zostáva jednou z hlavných výziev pre Ficovu vládu.
Premiérove vyjadrenia o Zelenskom a jeho ostrý postoj voči Ukrajine vyvolávajú kontroverzie doma aj v zahraničí. Otázne je, ako ovplyvnia už naštrbené vzťahy medzi Slovenskom, Ukrajinou a zvyškom Európy.