Fico nerieši krízu v zdravotníctve. Tvrdí, že po atentáte je v konflikte záujmov

Reklama
Na snímke zľava prvý viceprezident Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Igor Pramuk, prezident ANS Marián Petko a predseda vlády SR Robert Fico. Zdroj: FOTO TASR/Jakub Kotian, FOTO TASR/Jaroslav Novák

Na Slovensku podalo výpoveď viac ako 3 300 nemocničných lekárov, ale premiér Robert Fico (Smer) nechce rokovať s lekárskymi odbormi. Podľa vlastných slov sa po májovom atentáte cíti byť v „hlbokom konflikte záujmov“.

Premiér v utorok (17.12.) uviedol, že riešenie situácie v zdravotníctve týkajúcej sa výpovedí lekárov je v rukách ministra zdravotníctva. Zdôraznil, že v otázke zdravotníkov je v „hlbokom“ konflikte záujmov, keďže mu zachránili život. Minister má plnú podporu od premiéra Fica, píše TASR.

„Som príliš subjektívny a emotívny v tejto téme. Pravdepodobne viete, o čom hovorím. Nerád by som sa púšťal do rozhovorov s ľuďmi, ktorí mi zachránili život,“ citovala premiéra tlačová agentúra TASR. Fico považuje ministra zdravotníctva Kamila Šaška za kvalifikovaného človeka, ktorý presne vie, čo má robiť.

Šimečka: Neuveriteľná výhovorka

Predseda opozičnej strany Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka označil Ficove slová za výhovorku. „Táto výhovorka mi vyrazila dych. Je to naozaj neuveriteľné. Pán premiér, zobuďte sa,“ uviedol Šimečka na Facebooku.

„Lekári nezachránili život len vám, ale každý deň zachraňujú životy tisícov ľudí na Slovensku,“ dodal. Šimečka povedal, že ho prekvapuje, že Fico dáva od problému ruky preč v čase, keď hrozí kolaps celého zdravotníctva.

77-ročný Juraj Cintula 15. mája v Handlovej, kde sa konalo výjazdové zasadnutie slovenskej vlády, opakovane strieľal na Fica. Premiér bol niekoľkokrát zasiahnutý a vrtuľníkom ho previezli do Fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici. Tam mu lekári počas päťhodinovej operácie zachránili život.

Lekárom, ktorí neprídu do práce, hrozí väzenie

V banskobystrickej nemocnici, kde Fica operovali, dalo výpoveď 224 lekárov a 216 lekárov vypovedalo aj nočné a víkendové služby.

Rokovania medzi ministrom Šaškom a lekárskymi odbormi budú pokračovať. Lekári podali výpovede, pretože Ficov kabinet v rámci konsolidačných opatrení presadil zníženie plánovaného zvýšenia platov zdravotníckych pracovníkov bez súhlasu odborov.

Ako sme už informovali, slovenský parlament minulý týždeň schválil zákon, ktorý núti nemocničných lekárov zostať v práci pod hrozbou väzenia začiatkom roka 2025.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie