Premiér Petr Fiala ešte pred schôdzkou V4 prijal poľského premiéra Donalda Tuska. „Zhodujeme sa v pohľade na ruskú agresiu na Ukrajine,“ povedal po stretnutí Fiala. Poľsko sa bude zúčastňovať na českej iniciatíve pri nákupe munície Ukrajine z tretích krajín.
„Hovoríme jedným hlasom od začiatku konfliktu,“ povedal Tusk po rokovaní s Fialou.
Poľsko rovnako ako Česko patrí medzi krajiny, ktoré sa Ukrajine snažia pomáhať proti ruskej agresii. Samit V4 podľa Tuska ukáže, či má V4 ešte zmysel, vyhlásil v súvislosti s postojmi slovenského premiéra Roberta Fica a maďarského premiéra Viktora Orbána k vojne, ktorú rozpútalo Rusko proti Ukrajine na jej území.
Tuska podľa poľskej tlačovej agentúry PAP šokoval prejav Fica k druhému výročiu vojny na Ukrajine. „Až sa vrátim z Prahy z tohto stretnutia, poviem otvorene, či má Vyšehradská skupina ešte zmysel, alebo nie. Tento samit mnoho objasní,“ vyhlásil Tusk.
„Je paradoxné, že z Budapešti a Bratislavy prichádzajú také dvojznačné signály, pokiaľ ide o Putina a Rusko,“ povedal Tusk. V4 toho podľa neho veľa dokázala v čase, keď všetci jej predstavitelia boli demokratmi a rozhodnými stúpencami posilňovania Západu.
Poliaci, Česi, Maďari a Slováci majú podľa poľského premiéra objektívne vzaté takmer výlučne zhodné záujmy, a to aj vo sfére bezpečnosti. „Neexistuje žiadny dôvod, prečo by teraz štáty regiónu nemohli rovnako ako predtým byť veľmi solidárne v podpore a pomoci bojujúcim proti režimu, ktorý nezdieľa žiadne z našich spoločných hodnôt,“ zdôraznil.
Fico v prejave k ruskej agresii proti Ukrajine hovoril o ukrajinských neonacistoch
Fico v prejave v deň druhého výročia ruskej agresie relativizoval nutnosť pomôcť Ukrajine. Opakoval odmietavý postoj k dodávkam vojenského materiálu na Ukrajinu zo štátnych zásob. Hovoril aj o neúspešnej stratégii Západu ohľadom Ukrajiny, o jeho snahe ďalej podporovať Kyjev a pristúpiť na totálnu eskaláciu napätia.
Praha hostí summit V4 v době, kdy slovenský premiér ostře vystoupil proti Ukrajině a zastal se Vladimira Putina. Také Maďarský premiér bývá označován za politika blízkého Kremlu. Na oba politiky tak na Malé Straně čekali demonstranti, aby je vypískali.https://t.co/poFo0vbWjn pic.twitter.com/nAOFFtyTsE
— Seznam Zprávy (@SeznamZpravy) February 27, 2024
Rusko podľa slovenského premiéra nie je na kolenách, ani politicky, ani ekonomicky, vo vojne dosiahlo väčší územný zisk ako Ukrajina a tiež prispôsobilo vojenskú výrobu novým podmienkam. Vojna podľa neho začala už v roku 2014 vyčíňaním ukrajinských neonacistov.
To tvrdí aj ruský prezident Putin, o ktorého stíhanie za vojnové zločiny na Ukrajine sa usiluje medzinárodný súd v Haagu. Putin tvrdí, že Rusko vedie špeciálnu vojenskú operáciu a že mu ide o denacifikáciu Ukrajiny.
K príčinám vojny na Ukrajine zaradil aj nenaplnenie údajných sľubov, že sa NATO nebude ďalej rozširovať na východ. Na rečnícku otázku, čo bude o rok, si sám odpovedal, že sa ešte viac zaplnia ukrajinské a ruské cintoríny a zase zaznejú tupé prejavy, ako Ukrajina bojuje za slobodu a nezávislosť Slovenska.