fbpx

Fenomén „blaxit“ vábi černochov späť do Afriky. Utekajú od rasizmu a šikanovania v USA

Zástupcovia iniciatívy Beyond the Return vo Washingtone. Vpravo známy ghanský hudobník Samini. Zdroj: Beyond the Return

Naháňanie amerického sna nemusí vždy skončiť vysnívanou vilou pri mori a lukratívnym zamestnaním. Na vlastnej koži to zažili tisíce Afroameričanov, ktorí sa rozhodli vrátiť do krajín svojich predkov v Afrike. Takzvaný blaxit im zlepšil život, rasizmus a šikanovanie polície, ktorú zažívali v USA, je pre nich minulosťou. 

Pre mnohých Afroameričanov bola zlomom pandémia covidu. Keď pri zásahu polície na sklonku v roku 2020 zomrel George Floyd, povedali si mnohí dosť a pátrali po možnostiach, ako začať nový život v cudzine. Návrat do krajín ich predkov v Afrike sa javil ako logický variant. Africké štáty vycítili príležitosť a svojim krajanom v USA ponúkajú výhodné, vládou sponzorované programy na presídlenie.

Ľudia unavení životom v Amerike sa združujú aj na sociálnych sieťach

Na Facebooku nájdeme množstvo skupín, kde si ľudia odovzdávajú tipy na bezproblémový návrat do Afriky. Napríklad Sierra Leone ponúka jednoduché vybavenie občianstva, Ghana v rámci programu Beyond the Return aj finančné príspevky. Do konca roku 2023 len do tejto západoafrickej krajiny takto pricestovalo okolo 1500 Afroameričanov.

Tridsaťdeväťročná Ashley Clevelandová odišla z Ameriky aj so svojimi dvoma deťmi v roku 2020, najprv sa na čas usadila v Tanzánii, dnes žije v Juhoafrickej republike, kde pomáha ostatným záujemcom o nový život v Afrike.
Zdroj: Beyond the Return

Najviac si pochvaľuje, že sa tu cíti naozaj ako doma a nikto ju neodsudzuje kvôli jej farbe kože. „Čiernych Afričanov tu človek vidí na bankovkách aj billboardoch, takže na to, aké ste farby, rýchlo zabudnete,“ popísala pre denník The New York Times.

Jednou z najväčších organizácií, ktorá ľuďom s návratom do Afriky pomáha, je od roku 2017 The Exodus Club.

Preč od západných spoločenských noriem

V roku 2021 vymenili život v Texase za farmárčenie v Ugande aj štyridsaťročná Shoshana Kirya-Zirabaová a jej manžel. Žena so židovskými koreňmi je podľa svojich slov teraz oveľa šťastnejšia, obklopená ľuďmi rovnakého vyznania i farby kože.

V Texase pracovala vo firme, ktorá obchodovala s realitami, vo svojej novej domovine úplne zmenila odbor. V neziskovej organizácii Tikvah Chadasha Foundation pomáha ugandským ženám a hendikepovaným deťom. S manželom žijú v mestečku Mbale, kde sa združujú asi dvetisíc členov miestnej židovskej komunity Abayudaya. 

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie