Fáza 4: REM spánok
Fáza REM spánku je zásadná pre kognitívne funkcie, ktorými sú učenie, pamätanie si a spracovanie emócií. Štádium charakterizuje rýchly pohyb očí, zvýšená mozgová aktivita, snívanie a dočasná svalová paralýza. To vám zabraňuje v realite konať tak, ako snívate sen.
Nedostatok REM spánku môže viesť k oslabeniu pamäti, zhoršeniu schopnosti prijímať nové informácie a zhoršuje sa regulácia emócií.
Spánok s rýchlym pohybom očí (rapid eye movement – REM) je súčasťou normálneho spánkového cyklu. Ku koncu noci môžete stráviť až pol hodiny v REM spánku, píše portál health.harvard.edu.
REM spánok je čas, keď sa vyskytuje väčšina vašich snov. Počas REM spánku sa vám zvýši tep, krvný tlak, mozgová aktivita a dýchanie. Rovnako ako váš celkový spánok, aj vaše potreby REM spánku sa s pribúdajúcim vekom menia.
Novorodenci strávia približne polovicu svojho času spánku v REM spánku. Toto sa začína znižovať približne počas 6 mesiacov a naďalej klesá v čase detstva a dospievania.
Vo veku 20 rokov väčšina ľudí trávi niečo viac ako 20% svojho celkového času so zatvorenými očami v REM spánku. U starších dospelých sa čas strávený v REM spánku mierne skracuje, na približne 17 % do veku 80 rokov.
Výhody REM spánku
Výhody REM spánku zahŕňajú:
- Zlepšené učenie
Počas REM spánku váš mozog prerezáva svoje synapsie, priestory, v ktorých mozgové bunky medzi sebou komunikujú. Zdá sa, že to zlepšuje pamäť a schopnosť riešiť problémy.
- Regulácia nálady
REM spánok pomáha vášmu mozgu spracovať emocionálne spomienky, vrátane tých, ktoré sú spojené so strachom.
- Vývoj mozgu
Predpokladá sa, že REM spánok pomáha pri vývoji centrálneho nervového systému, ktorý zahŕňa mozog a miechu. To môže byť jeden z dôvodov, prečo dojčatá, najmä novorodenci, vyžadujú toľko REM spánku.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)