fbpx

Fatálny omyl pri štartovaní vozidla vás vyjde draho. Ako predísť poškodeniu súčiastok?

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik

Umiestnenie poistkovej skrinky nájdete v používateľskej príručke. Po skratovaní si všímajte zvláštne správanie elektrických súčiastok, či už ide o stmievanie svetiel, problém s ovládaním okien a iné.

Poškodené súčiastky môžete ľahko vymeniť za nové, ale uistite sa, že sa parametre zhodujú s vypálenými poistkami. Ak si nie ste istý, obráťte sa na automechanikov, ktorí presne určia problém.

Ako správne pripojiť štartovacie káble?

Existujú dva káble na štartovanie, ktoré majú odlišnú farbu. K dispozícii je červený a čierny (niekedy býva aj modrý). Červený je určený na pripojenie kladných (+) pólov, zatiaľ čo čierny spája záporné (-) póly.

Portál autoviny.sk prináša postup na správne pripojenie štartovacích káblov:

  1. Skontrolujte, či sú obe vozidlá vypnuté a zaparkované vedľa seba tak, aby boli batérie dostatočne blízko na to, aby ich prepojili káblami – obyčajne autá zaparkujete oproti sebe.
  2. Zistite, ktorý konektor batérie je kladný (+) a ktorý je záporný (-). Obvykle je kladná strana označená červenou farbou alebo znakom „+“, zatiaľ čo záporná strana je označená čiernou alebo modrou farbou alebo znakom „-„.
  3. Vezmite jeden štartovací kábel a pripojte jeho jeden koniec ku kladnému (+) konektoru batérie na vozidle, ktoré pomáha (dodáva energiu). Uistite sa, že svorka je riadne upevnená.
  4. Druhý koniec rovnakého kábla pripojte ku kladnému (+) konektoru batérie na vozidle, ktoré potrebujete naštartovať.
  5. Vezmite druhý štartovací kábel, pripojte ho svorkou na záporný (-) konektor na pomáhajúcom aute.
  6. Druhý koniec pripevnite na kovovú kostru vozidla v motorom priestore, ktoré potrebujete naštartovať.
  7. Neodporúča sa pripájať ho na mínusový konektor vybitej batérie, hoci väčšina šoférov to robí a spravidla to funguje – teoreticky však hrozí riziko vznietenia plynov, ktoré pri tomto procese môžu vznikať.
  8. Pozor, kladné a záporné konektory a káble sa určite nesmú skombinovať!
  9. Naštartujte vozidlo, ktoré pomáha, a nechajte motor bežať niekoľko minút.
  10. Pokúste sa naštartovať vozidlo, ktoré potrebujete naštartovať. Ak sa to nepodarí ihneď, skúste to znova po niekoľkých minútach. Ak sa po niekoľkých pokusoch stále nenaštartuje, mohlo by to znamenať iný problém ako vybitá batéria.
  11. Keď sa vozidlo naštartuje, odpojte štartovacie káble v opačnom poradí, v akom boli pripojené (najprv mínus, potom plus).
  12. S takto naštartovaným autom pokračujte v jazde bez vypínania motora aspoň niekoľko kilometrov alebo niekoľko minút a vypnite si systém automatického vypínania motora auto štart-stop.
1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie