fbpx

Facebook a Instagram majú problém. Podporujú šírenie SEXISTICKÉHO obsahu

Ilustračná fotografia. Zdroj: Unsplash/ Brett Jordan, Solen Feyissa

„Cieľom je zabezpečiť, aby ľudia videli, čo pre nich bude najzaujímavejšie – nie aby boli pripútaní k svojim smartfónom na hodiny.“ Meta tiež uviedla, že hodnotí príspevky, či nebudú problematické, hoci neporušujú komunitné štandardy. To zahŕňa „clickbait,“ neoriginálne správy a príspevky overené ako falošné.

Je to „zabudované do modelu“

Zistenia Guardian Australia sa zhodujú s podobnými experimentmi vykonanými v rokoch 2022 a 2024 v Austrálii a Írsku na YouTube a TikToku, kde viaceré účty nastavené ako mladí muži a tínedžeri smerovali k obsahu „Manosphere“.

Dr. Stephanie Wescott, lektorka humanitných a spoločenských vied na Monash University, ktorá skúmala vplyv influencerov „Manosphere“ ako Andrew Tate na školopovinných chlapcoch, pre Guardian Australia uviedla, že výsledky ich vyšetrovania Facebooku nie sú prekvapujúce.

„Na základe výskumu, ktorý robím, a tiež toho, čo vieme [z iného výskumu], vieme, že algoritmus poskytne a naservíruje mladým mužom takýto obsah, na základe toho, čo predpokladá, že ich zaujme,“ povedala. „Je to pre mužov degradujúce, že algoritmus robí takéto predpoklady o ich záujmoch … [že] sa im budú páčiť takéto mizogýnne memes.“

Nicholas Carah, docent digitálnych médií na University of Queensland, uviedol, že experiment ukazuje, ako je takéto podávanie obsahu mladým mužom na Facebooku „zabudované do modelu“. „Musíme vážne premýšľať o informačnom prostredí, v ktorom sú mladí muži ponorení, a problémom s platformami je, že toto informačné prostredie urobili úplne tmavým a pominuteľným pre kohokoľvek iného než pre týchto mladých mužov,“ povedal.

„Malo by tu byť nejaké verejné poslanie, kde by platformy pomáhali občianskej spoločnosti, novinárom, výskumníkom, regulátorom, komukoľvek, sledovať, ako tieto informačné toky vyzerajú, aby sme mohli mať nejaké verejné porozumenie, verejnú kontrolu a verejnú debatu o nich.“

Wescott uviedla, že platformy musia odpovedať na otázky, ako ich algoritmy fungujú, pretože v súčasnosti nie sú zodpovedné.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie