fbpx

Extrémne HORÚČAVY ohrozujú zdravie. Toto sa deje s tvojím telom, keď teploty stúpajú nahor

Reklama
Ilustračné foto. Na snímke teplomer a ľudia prechádzajú cez rozprašovač vody počas horúceho letného dňa. Zdroj: FOTO TASR/Roman Hanc, Pavol Zachar

„Na pochopenie týchto druhov tepelného stresu používajú vedci meranie, ktoré kombinuje teplotu a vlhkosť vzduchu. Nazývajú ju teplota vlhkého teplomera,“ vysvetľuje Gupta.

Človek v takej chvíli začne strácať schopnosť ochladzovať sa a pot sa bude odparovať pomalšie. Pokiaľ stratíte nadmerným potením príliš veľa vody alebo soli, môže to skutočne spôsobiť vyčerpanie z tepla.

Pozor na tieto príznaky:

  • nevoľnosť,
  • závraty,
  • smäd,
  • svalové kŕče,
  • silné potenie,
  • studená, bledá a lepkavá koža,
  • rýchly alebo slabý pulz,
  • bolesti hlavy.

„Snažte sa ochladiť svoje telo tým, že sa pokiaľ možno presuniete na chladné miesto alebo si dáte chladnú sprchu. Ak sa príznaky zhoršia, napríklad začnete zvracať alebo sa objaví zmätenosť, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc,“ zdôrazňuje lekár.

Vyčerpanie z tepla sa často zamieňa s úpalom, ale ide o oveľa závažnejší stav. Ten pravdepodobne nastane, keď teplota tela stúpne nad +40 °C a človek bude potrebovať lekársku pomoc.

Pri vysokých teplotách reaguje aj srdce

„Človek sa môže dosť potiť, ako by ste očakávali, alebo namiesto toho môže mať horúcu a suchú kožu. Môže sa tiež cítiť zmätene a mať rýchly silný pulz. Je to preto, že horúčava môže ovplyvniť aj naše srdce, ktoré musí pracovať intenzívnejšie, aby mohlo pumpovať krv na povrch kože a pomáhať tak pri ochladzovaní,“ pokračuje Gupta.

Keď sa človek potí a stráca tekutiny, znižuje sa aj množstvo krvi, ktoré cirkuluje telom. Aby tento rozdiel srdce kompenzovalo, začne biť rýchlejšie, zvýši sa tepová frekvencia a krvný tlak. „To je dôvod, prečo napríklad ľudia so srdcovou chorobou musia byť obzvlášť opatrní počas horúcich letných dní,“ odkazuje lekár.

A každý si musí strážiť príjem vody. Čím viac sa človek potí, tým ľahšie sa môže dehydrovať – bez toho, aby si to uvedomoval.

„Kľúčová rada – pite skôr, ako budete mať smäd. A pokiaľ musíte byť vonku, pite tekutiny ešte predtým, než vyrazíte von. Ak pracujete alebo cvičíte v horúčave, mali by ste vedieť, že môžete byť viac ohrození. Preto sa odporúča vypiť každých 20 minút aspoň jeden pohár vody,“ dopĺňa Gupta.

Je pravda, že časom má ľudské telo schopnosť aklimatizovať sa tým, že je opakovane vystavené horúcemu prostrediu – a mnoho zdravých dospelých sa dokáže vyhnúť niektorým z vyššie uvedených nebezpečenstiev tým, že sa mu vystaví. „Znalosť príznakov a vedeckých poznatkov však môže pomôcť udržať seba aj ostatných v bezpečí,“ dodal na záver odborník.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie