fbpx

Exriaditeľ SIS Michal Aláč uspel s paragrafom 363. Už viac nie je obvinený, požaduje odškodné

Na snímke uprostred riaditeľ SIS Michal A. a vľavo jeho advokát Branislav Bošanský na talčovej konferencii po prepustení v nedeľu 20. augusta 2023 v Žiline. Zdroj: FOTO TASR/Alexandra Moštková

„Štyridsaťsedem hodín ho držali v cépezetke ako šéfa SIS a nebol podaný ani návrh na väzbu. Rozhodnutie o jeho obvinení teda nikto nepreskúmaval. Žiadny súd nikdy nepovedal, že jeho stíhanie je dôvodné,“ argumentoval Aláčov advokát Ondrej Urban.

Ako dodal, v iných exponovaných kauzách súdy skúmali, či je stíhanie dôvodné, pretože rozhodovali o väzbe.

„Tu dal súhlas len dozorový prokurátor a žiaden nezávislý orgán sa vecou nezaoberal.“ Urban tvrdí, že proti jeho klientovi od začiatku chýbali akékoľvek dôkazy. „Vychádzali z indícií, ktoré sa neukázali ako pravdivé už v prvé dni vyšetrovania. Keď začali vypovedať obvinení, ukázalo sa to celé ako právny nezmysel.“

Nejde o trestný čin

Generálna prokuratúra najprv zrušila obvinenie exsiskárovi Martinovi Ciriakovi. Prvý námestník generálneho prokurátora Kandera vo februári tohto roka argumentoval pri zločineckej skupine tým, že skutok opísaný v tejto podobe vôbec nie je trestným činom.

 

„Skutok, ako je opísaný v bode l. skutkovej vety, je neudržateľný aj z hľadiska hmotnoprávneho, nakoľko nezodpovedá právnej kvalifikácii ako zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny podľa Trestného zákona, keďže neobsahuje také konkrétne zavinené konanie obvineného (nielen jeho), ktorým mal naplniť zákonné znaky uvedeného trestného činu. Obvinenie tak bolo vznesené pre skutok, ktorý nie je trestným činom, nakoľko v ňom absentujú zákonné znaky stíhaného trestného činu definované v Trestnom zákone, čím došlo k porušeniu zásady stíhania len zo zákonných dôvodov,“ napísal Kandera v uznesení generálnej prokuratúry o Ciriakovi.

Dvaja zostávajú obvinený

V prípade naďalej zostávajú obvinené dve osoby. A to Peter Košč, známy ako Pán X, podnikateľ s kontaktmi v bezpečnostných zložkách, ktorý mal podľa polície stáť na čele zločineckej skupiny, a bývalý śéf operátívcov NAKA Ján Kaľavský, ktorý je už neprávoplatne odsúdený za úplatky a vynášanie informácií z polície. Ten práve žije v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl.

Peter Košč mal byť zadržaný pri akcii NAKA v marci 2021, keď ho obvinili, že podplácal špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Policajti ho však už doma nenašli. Košč je dlhodobo na úteku a pre obvinenie z podplácania bol v minulosti naňho vydaný medzinárodný zatykač. Prípad je na súde a chýli sa ku koncu.

Oboch mužov zastupuje advokátka Eva Mišíková. Tá pre aktuality.sk potvrdila, že v mene klientov podala tiež návrh na postup podľa paragrafu 363. O tom sa zatiaľ nerozhodlo.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie