V dôsledku globálneho otepľovania až 44 percentám druhov koralov hrozí vyhynutie. Upozornila na to Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN) vo svojej najnovšej správe.
Vedci vypracovali novú analýzu stavu koralov určenú pre tzv. Červený zoznam IUCN. Ide o zoznam živočíšnych druhov ohrozených vyhynutím. Predošlá analýza bola ešte z roku 2008 a v tom čase bola ohrozená asi tretina všetkých koralov. Takýto nárast len za posledných zhruba 15 rokov je mimoriadne hrozivý. Dnes je tak až 340 druhov koralov ohrozených vyhynutím.
Aj táto analýza „jasne ilustruje vážne dopady rýchlo sa meniacej klímy na život na Zemi“, konštatovala generálna riaditeľka IUCN Dr. Grethel Aguilarová. Dodala, že dôsledky klimatickej zmeny sú už naozaj závažné.
Spektrum ohrození
Ochrana našej biologickej rozmanitosti je „zásadná pre naše prežitie,“ konštatuje správa IUCN. „Zmena klímy zostáva hlavnou hrozbou pre koraly a koralové útesy. Ničí prírodné systémy, od ktorých sme závislí. Ak máme zabezpečiť udržateľnú budúcnosť ľudstva, musíme urobiť odvážne a rozhodné kroky smerujúce k zníženiu emisií skleníkových plynov.“
Zmena klímy je teda hlavnou hrozbou pre korálové druhy, ktoré vytvárajú útesy. Najnovšia analýza vyhodnocovala aktuálny stav koralových útesov z databázy Global Coral Reef Network spolu so súčasnými i budúcimi hrozbami, ako je napríklad predpokladaný nárast otepľovania. Pri analýze experti využili aj údaje Medzivládneho panelu pre zmenu klímy (IPCC) pre budúce scenáre otepľovanie.
Okrem zmeny klímy a jej dopadov sú koraly ohrozené napríklad znečistením životného prostredia, neudržateľnými spôsobmi rybolovu a podobne. Obrovskou hrozbou je aj efekt tzv. bielenia, keď koraly v dôsledku silného slnečného žiarenia strácajú svoju farebnú pestrosť.
Uvedená správa upozorňuje, že nejde len o zachovanie veľkolepej krásy korálových útesov. Korálové ekosystémy sú okrem iného dôležité aj pre pobrežné rybárske komunity, stabilizujú pobrežie a pomáhajú odstraňovať uhlík z oceánov.
Experti upozorňujú, že napríklad koraly Staghorn (Acropora cervicornis) a Elkhorn (Acropora palmata) sú dva kriticky ohrozené druhy v Karibiku, pri ktorých bol zaznamenaný výrazný úbytok v dôsledku zvýšeného otepľovania, znečistenia vôd atď.
Emisie skleníkových plynov
„Ak chceme, aby koraly prežili, musíme radikálne znížiť emisie skleníkových plynov a zároveň prijať opatrenia na riešenie miestnych hrozieb,“ povedala doc. Beth Polidorová, environmentálna chemička a expertka na ochranu vôd zo School of Mathematical and Natural Sciences na Arizona State University.
Vedci ďalej upozorňujú, že ak budeme konať hneď, môžeme spomaliť tempo otepľovania oceánov a tak umožniť koralom, aby sa z dlhodobého hľadiska potenciálne prispôsobili a prežili.
„Hlavným riešením, ako zachrániť koraly pred vyhynutím, je znížiť emisie skleníkových plynov a zároveň prijať opatrenia na zníženie iných hrozieb a na posilnenie odolnosti koralov,“ upozorňuje správa IUCN.
„Už desaťročia vieme, že korálové útesy sú v prvej línii globálnych kríz v oblasti klímy a biologickej rozmanitosti. Táto nová analýza to len znovu potvrdzuje. Bez relevantných rozhodnutí tých, ktorí majú právomoc zmeniť túto trajektóriu, budeme svedkami ďalšej straty koralových útesov a postupného miznutia druhov koralov v čoraz väčšej miere,“ povedal Dr. David Obura, expert na udržateľnosť koralových útesov a morských systémov.
Koralová kríza
Profesorka Julia Sigwartová, expertka z Queen´s University Belfast a vedúca výskumu v Senckenberg Research Institute upozorňuje, že dopady ľudskej činnosti a zmeny klímy sú niekedy skryté, čo platí aj v prípade koralov.
Profesor David Smith, hlavný vedecký poradca mimovládnej organizácie MSC Foundation so sídlom v Ženeve už hovorí dokonca o koralovej kríze.
Koralové útesy sú biologicky najviac rozmanitými morskými ekosystémami. Zmena klímy a globálne otepľovanie spôsobujú rast teploty morí a oceánov. To potom spolu s ďalšími faktormi spolupôsobí na znižovaní odolnosti koralov a napokon aj na ich masovej úmrtnosti.
Situácia je taká vážna, že už musíme byť na poplach, upozornila Daniela Picco, výkonná riaditeľka MSC Foundation.