„Hlavne treba dávať pozor na to, čo si do telefónu inštalujem. Teda žiadne hry zadarmo, ani aplikácie, ktoré nepotrebujem. Inštalujte si len to, čo máte preverené, aplikácie, ktoré už nejaký čas fungujú a je za nimi technická podpora,“ dodáva Půlpán.
Na odhalenie zneužívania údajov existuje niekoľko indícií. „Pokiaľ telefón odosiela informácie z mikrofónu, rýchlejšie spotrebováva batériu. Takže sa vám môže zdať, že sa vybije oveľa rýchlejšie ako obvykle.“
Povolenia aplikácií si viete skontrolovať v nastaveniach a uistiť, či nedochádza k úniku dát. „Je potrebné pozrieť sa na nastavenie aplikácií a kontrolovať, ktoré majú prístup k vašej polohe, kamere a podobne. Je divné, keď máte hru a tá má prístup k mikrofónu. To je nutné manuálne zakázať a nechať ich len pre aplikácie, cez ktoré skutočne komunikujete.“
Aké bezpečné heslo si nastaviť?
Bezplatné aplikácie zväčša skrývajú nebezpečenstvá. „Pokiaľ sa aplikácia tvári veľmi atraktívne a je zadarmo, je za tým schovaný nejaký biznis, nevyžiadaná inzercia alebo ide o pokus o kybernetický útok a má skryté funkcie, ktoré možno aj vzdialene aktivovať.“
Půlpán dodáva, že by používatelia mali dbať aj na zabezpečenie účtov heslami, prípadne nepripájať zariadenie k neznámym vstupom.
„Za bezpečné sa považuje heslo s minimálne dvanástimi znakmi a obsahujúce malé a veľké písmená, čísla i špeciálne znaky. Telefón nepripájajte k ničomu, čo nie je vaše, čo nemáte overené. Existujú rôzne falošné nabíjačky, a v okamihu, keď ste niekde na letisku alebo v obchodnom dome, môže sa stať, že tam nie je USB kábel, ale zariadenie, ktoré si cez USB port prečíta telefón, zistí zraniteľnosť a hacker sa môže do vášho telefónu dostať .“
Hrozbou sú verejné priestory. „Keď sa pohybujete vo verejných priestoroch, rozhodne sa nepripájajte k internetu cez verejnú wi-fi sieť. Jedine s aktivovanou VPN, teda virtuálnou súkromnou sieťou. Nerobme si ilúzie, že v obchodných centrách používajú nejakú sofistikovanú technológiu.“