fbpx

Eurovíziu vyhral nebinárny Švajčiar Nemo. Holanďanov vylúčili za „výhražný pohyb“, takto prebiehala prestížna súťaž

Švajčiarsky spevák Nemo s piesňou The Code sa stal víťazom tohtoročnej pesničkovej súťaže Eurovízia v juhošvédskom Malmö v nedeľu 12. mája 2024. Zdroj: TASR/AP

Dvadsiatym prvým vystupujúcim mal byť vylúčený Joost Klein. Dôvodom jeho vyradenia je podľa agentúry AP vyšetrovanie incidentu, ktoré vedie švédska polícia na základe sťažnosti ženskej členky produkčného tímu. Holandská verejnoprávna televízia Avrotros vylúčenie Kleina označila za „veľmi tvrdé a neprimerané“. Klein podľa nej po štvrtkovom semifinále odchádzal z pódia, keď bol natočený bez svojho súhlasu a následne urobil „výhražný pohyb“ smerom ku kamere. Podľa televízie sa Klein kamery ani kameramanky nedotkol.

Európska vysielacia únia (EBU), ktorá súťaž organizuje, vo vyhlásení uviedla, že vylúčenie sa týka incidentu, v ktorom nefiguruje žiadny iný umelec (účastník súťaže) ani člen inej delegácie. Podľa AP sa totiž objavili špekulácie, že incident súvisí s izraelskou delegáciou. Klein mal predviesť pieseň Europapa, vďaka ktorej patril podľa médií k favoritom na víťazstvo v súťaži.

Hudobné súťaže, ktorá je vždy označovaná za apolitickú, sa tento rok napäté medzinárodné vzťahy dotkli výrazne. Už vo štvrtok totiž v Malmö na podporu Palestínčanov demonštrovalo okolo 10-tisíc ľudí. V meste platili prísne bezpečnostné opatrenia. Niektorí protestujúci sa sťažovali na „dvojitý meter“, pretože Európska vysielacia únia (EBU) v roku 2022 zakázala Rusku účasť na Eurovízii po invázii na Ukrajinu.

Vo švédskej metropole sa tiež súčasne konal alternatívny hudobný festival označovaný ako „súťaž piesní bez genocídy“. Organizátori Eurovízie sa tento rok tiež bránili výzvam na vylúčenie Izraela a odvolávali sa na apolitickosť súťaže. Zároveň ale požadovali, aby Izrael upravil text svojej piesne s pôvodným názvom Októbrový dážď a odstránil z neho podľa nich narážky na útok zo 7. októbra.

Text aj názov piesne, ktorú večer predviedla Golanová, bol nakoniec skutočne pozmenený. Sama dvadsaťročná umelkyňa skladbu charakterizovala ako silnú baladu, ktorá popisuje človeka prechádzajúceho „búrkou emócií“.

Eurovízia sa koná každoročne od roku 1956 s výnimkou covidového roku 2020, čo z nej robí najdlhšie trvajúcu medzinárodnú televíznu hudobnú súťaž. Každoročne ju sleduje v priemere 180 miliónov divákov a aspoň raz sa jej zúčastnilo 52 krajín. Súťaž tento rok do Malmö prilákala približne 100-tisíc návštevníkov.

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie