„Trumpove šance na návrat sú vysoké, ale zároveň je stále ešte skoro rok do volieb,“ podotýka Havlíček. U oboch kandidátov sa pritom stále častejšie vynárajú pochybnosti, či vzhľadom na svoj vek fyzicky, a najmä mentálne ďalšie funkčné obdobia vôbec zvládnu. Trump je navyše zapletený do štyroch kriminálnych prípadov.
Ak by sa Trump naozaj odhodlal z NATO vystúpiť, je jedna vec, druhá, či by o takom zásadnom kroku mohol rozhodnúť sám, alebo či by k nemu potreboval súhlas zákonodarcov.
Kto by zastavil Rusko?
Ani Bidenovo víťazstvo však pre Európu neveští ľahké časy. Pozornosť Spojených štátov voči starému kontinentu bude slabnúť tak či tak s rastúcou rolou Číny vo svete, takže bude musieť byť sebestačnejšia. „Aj keď vyhrajú demokrati, pravdepodobne nebudú schopní udržať svoje angažmán v Európe na rovnakej úrovni,“ pripustil nemecký minister obrany Pistorius.
Už teraz je zrejmé, že sa americká pomoc Ukrajine v boji s Ruskom vyčerpáva. Biden síce tlačí na Kongres, aby Kyjevu poskytol ďalšie desiatky miliárd dolárov, republikáni ale výmenou za ich schválenie požadujú sprísnenie imigračnej politiky. Ukrajina sa tak ocitla v určitom vákuu, pretože ani Európska únia ešte neschválila svoj balík dlhodobej pomoci v hodnote päťdesiatich miliárd dolárov.
Vzhľadom na patovú situáciu na bojisku sa pritom stále častejšie hovorí o rizikách, ktoré by pre EÚ plynuli z ukrajinskej porážky. Niektorí experti usudzujú, že by posilnila ruský nacionalizmus a rozpínavosť. Moskva by takýto výsledok chápala ako porážku celého Západu. A ak by USA odišli z NATO, riziko útoku na európske krajiny by určite významne vzrástlo.