Najmenšia známa baktéria spôsobuje v Európe vážne problémy. Najmä medzi deťmi a mladými dospelými.
V poslednom období európske krajiny zaznamenali výrazný nárast respiračných ochorení spôsobených mykoplazmami, ktoré zvyčajne spôsobujú desatinu všetkých infekcií dýchacích ciest. Tento rok však lekári hlásia štvornásobný nárast prípadov. Odborníkov znepokojuje najmä to, že bežné antibiotiká nie sú účinné proti týmto baktériám, píše portál startitup.sk.
Mykoplazmy postihujú najmä deti a mladých dospelých, spôsobujú špecifický typ zápalu pľúc, ktorý zanecháva charakteristické stopy. Röntgenové vyšetrenie ukáže typické biele škvrny na pľúcach, čo dalo ochoreniu názov „syndróm bielych pľúc“. Lekári upozorňujú na náročnosť diagnostiky tohto ochorenia.
Podľa portálu Fakt.pl sa príznaky často zhodujú s inými respiračnými infekciami, čo sťažuje správnu a včasnú liečbu. Potreba špecifických antibiotík a presnej diagnostiky predstavuje pre zdravotnícke systémy novú výzvu v boji proti tomuto rozšírenému ochoreniu.
Komplikovaná diagnostika
Na zložitosť diagnostiky mykoplazmových ochorení upozorňujú lekári. Spoľahlivé odhalenie choroby sa dá zabezpečiť najmä röntgenovým vyšetrením. Tieto baktérie sa množia pomaly a spôsobujú symptómy, ktoré môžeme ľahko zameniť za čierny kašeľ alebo obyčajné nachladnutie.
Poľský infektológ Ernest Kuchar varuje pred dramatickým nárastom prípadov. Mykoplazmy tento rok spôsobujú až 40 percent respiračných infekcií, čo je štvornásobný nárast v porovnaní s bežným stavom.
„Tohtoročný rok je rokom čierneho kašľa a mykoplazmy a skutočne to vidíme v nemocniciach,“ povedal infektológ v rozhovore pre TOK FM. Túto situáciu potvrdzujú aj slovenskí odborníci.
S nárastom prípadov súhlasí aj vedúci Oddelenia epidemiológie infekčných chorôb Štátneho zdravotného ústavu, Ján Kynčl. „Tento rok je veľa mykoplazmových infekcií,“ potvrdil epidemiológ. Zdravotníci tak musia venovať zvýšenú pozornosť správnej diagnostike a liečbe tohto ochorenia.
Charakteristiky šírenia a liečby
Ochorenie sa najčastejšie šíri v prostrediach s veľkým počtom ľudí, ako sú školy a škôlky, kde dochádza k prenosu kvapôčkovej infekcie. Aj keď najviac postihuje deti vo veku 5 až 17 rokov, nákaza môže ohroziť každého.
Liečba si vyžaduje špeciálny prístup. Poľský odborník Kuchar upozorňuje na neúčinnosť bežných antibiotík: „Klasické antibiotiká sú k ničomu.“ Lekári musia používať iné druhy liekov. Vakcína proti tomuto ochoreniu zatiaľ neexistuje.
Epidemiológ Petr Smejkal z pražského IKEM dáva dôležité odporúčania: „Chorobu je potrebné vyležať, čo je individuálne, priemerne to trvá asi týždeň. Napríklad u mladých ľudí s tým ale nie je spojené žiadne veľké riziko. Včasné nasadenie tých správnych antibiotík je u mykoplazmy dôležité.“
Odborníci kladú dôraz na význam odpočinku na lôžku. Dostatočný relax a správne zvolená liečba sú kľúčom k úspešnému prekonaniu infekcie. Mladí pacienti zvyčajne majú dobrú prognózu, avšak správna diagnostika a včasná liečba sú stále nevyhnutné.
Málo známa baktéria
(Článok pokračuje na ďalšej strane)