Česká republika je najväčším konzumentom piva na osobu na svete. V Nemecku je výroba už viac ako 500 rokov regulovaná, napriek tomu v čase Októberfestu, privíta krajina okolo 6 miliónov pivárov z celého sveta. Zaujímavosťou je, že aj najčastejšie debaty v krčmách pri pive, okrem počasia a politiky, smerujú práve k pivu. Jeho chuť však nezávisí len od chmeľu.
To, čo sa na chuti podpisuje je politika a počasie. Svetoví lídri sa však zaviazali zastaviť globálne otepľovanie o viac ako 1,5 stupňa Celzia v porovnaní s predindustriálnymi úrovňami. Aj tento cieľ si však vyžiada svoju daň, a to príliš obrovské množstvo skleníkových plynov. Ako informuje BBC, štúdiou sa zistilo, že obsah alfa kyselín, ktoré dodávajú pivu jeho výraznú arómu, klesol vo všetkých regiónoch.
Teploty stúpajú a zrážky ubúdajú. Z toho dôvodu niektorí pestovatelia presunuli svoje plantáže do vyšších polôh, teda do oblastí s väčším množstvom vody.
Rovnako tak zmenili aj rozostupy medzi jednotlivými riadkami. Aj keď sa v niektorých oblastiach úhrn zrážok výrazne nezmenil, pestovatelia uvádzajú, že neprichádzajú v správnych okamihoch.
Pestovatelia chmeľu budú musieť spraviť niečo navyše, aby dokázali zabezpečiť rovnakú kvalitu ako dnes, čo bude znamenať potrebu väčších investícii, len aby dokázali udržať súčasnú úroveň produktu.
Klimatická hrozba nie je najväčším faktorom ceny piva. Pod vyššiu cenu sa už čoskoro podpíšu aj vysoké náklady na energiu, ktoré sú dôsledkom prudko rastúcich cien fosílneho plynu od ruskej invázie na Ukrajine. Chmeľ v pive nestojí toľko ako uzáver na vrchu fľaše.