fbpx

Európske nariadenie zvýši ceny kávy: Čo to znamená pre milovníkov kofeínu?

Ilustračná fotografia (Zdroj: Pixabay)

Šálka kávy onedlho zrejme zdražie. Producenti kávy očakávajú zvýšenie cien ako nevyhnutnú reakciu na nové nariadenie Európskej únie, ktoré má za cieľ bojovať proti odlesňovaniu. Farmári, ktorí chcú pokračovať v obchodovaní s EÚ, musia do konca tohto roka preukázať, že ich kávovníky rastú na parcelách, ktoré neboli odlesnené po roku 2020, informujú tvnoviny.sk.

 

Zmeny pre farmárov a vyššie náklady pre spotrebiteľov

Európska únia sa rozhodla bojovať proti degradácii lesov aj mimo svojho územia. Producenti kávy sa preto musia prispôsobiť novým pravidlám, ktoré im ukladajú povinnosť preukázať, že pri pestovaní kávy nebola použitá pôda odlesnená po roku 2020. Ako vysvetlil Radim Dvořák, zástupca vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, farmári budú musieť svoje polia digitálne zmapovať a podliehať prísnej kontrole.

 

EÚ môže využiť celý rad technológií, ako je napríklad satelitné sledovanie, geolokačné údaje alebo analýza DNA,“ vysvetľuje Dvořák.

 

Juraj Tokarčík, predajca kávy, ktorý nakupuje priamo od farmárov v Brazílii, vyjadril svoje obavy: „Tieto farmy sa nachádzajú v oblasti obratníka Kozorožca. Sú to obrovské farmy, kde si neviem predstaviť, ako by vymedzovali každú oblasť. Vôbec si to neviem predstaviť.“

 

Martin Vavrík, ktorý dováža kávu z Etiópie, dodáva, že v jeho prípade odlesňovanie neprichádza do úvahy, pretože kávovníky musia rásť pod stromami, aby dozreli.

 

Cenové faktory a budúcnosť kávy

Cena kávy už teraz neustále rastie v dôsledku viacerých faktorov, ako sú ceny na burze, doprava, logistika, náklady na výrobu a svetová politická situácia. „Tieto faktory ovplyvňujú cenu kávy oveľa viac ako táto regulácia, ale určite musíme počítať s tým, že niekoľko centov na kilo káva zdražie,“ konštatuje Vavrík.

 

Nariadenie sa týka aj iných komodít

Prioritou Únie je zmenšenie stopy spotreby suchozemských zdrojov a podpora výrobkov z reťazcov, ktoré neprispievajú k odlesňovaniu. Nariadenie je už platné a okrem kávy sa týka aj ďalších komodít, ako sú hovädzie mäso, kakao, sója, palmový olej a výrobky z týchto surovín.

 

Radim Dvořák vymenúva ďalšie postihnuté komodity: „Kakao, sója, palmový olej a výrobky, ktoré z týchto komodít vyrábame.

 

Juraj Tokarčík, predajca brazílskej kávy, vyjadruje skepsu voči nariadeniu: „Odlesňovanie pri pestovaní kávovníka nedáva zmysel. Potrebujeme stromy, aby kávovníkové zrno dorastalo vo vlhkom prostredí. Takže je to byrokraticky zbytočné.

 

Mnohí producenti kávy po celom svete teraz pracujú na získaní potrebných certifikácií, ktoré Únia vyžaduje. Presné vyčíslenie vplyvu na cenu kávy zatiaľ nie je možné, ale očakáva sa, že dôjde k zvýšeniu cien.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie