fbpx

Krajiny EÚ sa topia v dlhoch, chýba im pracovná sila a náklady za energie rastú

Zdroj: FACEBOOK/Christine Lagarde

Demografia

Táto oblasť závisí od viacerých faktorov – či je pôrodnosť v daných krajinách vysoká, či imigranti prispeli k rozvíjaniu ekonomiky, či zamestnanci v dôchodkovom veku sú schopní zostať v práci aj po 60-tke a či aj ženy naplno využívajú svoj ekonomický potenciál na trhu práce. Štáty strednej a východnej Európy, ako aj Nemecko a Taliansko, disponujú chudobnou pracovnou silou. Spomedzi východných členov EÚ sú na tom Maďarsko, Česká republika a Rumunsko najlepšie. Počet zamestnancov, ktorí predstavujú výlučne domácich pracovníkov bez migrantov, je vo Švédsku, Francúzsku alebo Dánsku najvyšší a tento údaj by sa nemal zmeniť ani v najbližších rokoch.

Dekarbonizácia

Ďalším problémom je dekarbonizácia európskeho hospodárstva. Ekologizácia dopravy a vykurovanie si bude vyžadovať značné investície. Zatiaľ čo investície do výroby obnoviteľnej energie by mali krátkodobo podporiť rast ekonomiky, pri dekarbonizácii priemyslu firmy môžu čeliť konkurencii ako doma, tak aj v zahraničí. Kým sa však udržateľná energia nestane lacnou záležitosťou, náklady budú čoraz stále vyššie – platí to dokonca aj v krajinách s jadrovou energiou a množstvom obnoviteľných zdrojov. Celková spotreba plynu a elektriny je najvyššia v rámci skupín bohatých štátov, teda vo Fínsku, Belgicku, Španielsku či Nemecku. Na druhej strane, Poľsko a Francúzsko patria medzi spotrebiteľov s nízkou energiou.

Tlak oddelenia od svetových autokracií

Britský týždenník tvrdí, že všetky krajiny budú čeliť tlaku, ktorého cieľom bude separácia od svetových autokracií. Vzťah EÚ s Čínou si preto bude vyžadovať starostlivé úpravy, aby boli krajiny menej zraniteľné voči ekonomickému vydieraniu. Ak by totiž politická eskalácia viedla k obmedzeniu obchodu a čínskym odvetným opatreniam, dotklo by sa to najmä Nemecka a jeho veľkých priemyselných firiem, ktorých automobily s dcérskymi spoločnosťami sídlia v Číne.

Ak by sme zhodnotili európske krajiny na základe všetkých piatich ukazovateľov dokopy, z hľadiska ekonomiky by celkovo bolo na tom najlepšie Írsko spolu s dvoma stredomorskými ostrovmi, pričom Dánsko by sa v rebríčku umiestnilo hneď za nimi. Nie nadarmo sa vraví, že Dánsko je jediným ekonomickým modelom, ktorý by ostatné štáty mali skopírovať.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie