fbpx

Európske drogové gangy prevádzkujú mučiarne, deti vyzbrojujú samopalmi

Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR/AP

Masívny obchod s drogami v Európe je príčinou bezprecedentnej miery násilia vrátane zabíjania, mučenia, únosov a zastrašovania. Tento týždeň to uviedli organizácie Únie, podľa ktorých v nelegálnom trhu s narkotikami čoraz častejšie pracujú mladiství, ktorí vykladajú kokaín v prístavoch alebo sa priamo podieľajú na prestrelkách gangov.

„Európa je teraz svedkom násilia spojeného s drogami na podobnej úrovni ako v Strednej Amerike. Je to súčasť každodennej reality v Európskej únii,“ uviedol vo štvrtok Alexis Goosdeel, šéf Európskeho monitorovacieho strediska pre drogy a drogové závislosti.

Hodnota drogového trhu v Únii dosiahla najmenej 31 miliárd eur za rok, oznámilo stredisko spoločne s európskou policajnou agentúrou Europol. Najväčšie príjmy mali priekupníci narkotík z konopných drog, na vzostupe sú ale aj rôzne formy kokaínu.

„V únii sa dokonca našli mučiarne. S tým sme sa nikdy predtým nestretli. Používa sa to v Latinskej Amerike, ale nie v EÚ,“ podotkla podľa magazínu Politico riaditeľka Europolu Catherine De Bolleová. O akom prípade hovorí, nespresnila, v Európe bol doteraz verejne oznámený iba jeden nález kontajnerov určených na mučenie, a to v roku 2020 pri rotterdamskom prístave.

„Je nemožné zistiť, ako veľmi sú mučiarne v Európe rozšírené, ale tento prípad bol určite varovným signálom o rastúcej závažnosti násilia gangov v Európe,“ uviedol holandský analytik Chris Dalby špecializujúci sa na organizovaný zločin v Latinskej Amerike a Karibiku.

Ďalším rastúcim problémom je vek ľudí pracujúcich na nelegálnych trhoch. Úradníci v Rotterdame a belgických Antverpách zadržali niekoľko desiatok mladistvých, ktorým priekupníci platili za to, aby z prepravných kontajnerov vyťahovali náklady kokaínu. Obe mestá sa kvôli drogám stretávajú s rozbujneným organizovaným zločinom a narastajúcim počtom vrážd. Výnimkou nie sú ani prestrelky medzi gangmi.

Gangstri vo francúzskom prístave Marseille podľa Europolu čoraz častejšie najímajú mladistvých ako hliadky varujúce pred blížiacou sa políciou alebo aby predávali drogy, čo vedie k tomu, že sa deti navzájom zabíjajú. „Celé rodiny žijú z príjmov, ktoré získavajú z práce mladých pre zločinecké organizácie,“ podotkla De Bolleová.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie