fbpx

Európska únia spustila vyšetrovanie proti známym sieťam. U detí môžu vyvolávať závislosť

Ilustračná fotografia. Zdroj: Freepik.com

Európska únia vo štvrtok spustila rozsiahle vyšetrovanie proti sociálnym médiám – Facebooku a Instagramu. Má podozrenie, že platformy môžu vyvolávať vážne závislosti u detí, informuje CNBC.

Vyšetrovanie sa týka porušenia ustanovení z rozsiahleho nariadenia EÚ známeho ako Akt o digitálnych službách (DSA). Ten núti najväčšie svetové technologické firmy, aby robili viac pre ochranu európskych používateľov v online priestore a potláčali nezákonný obsah.

Európska komisia vo vyhlásení taktiež uviedla, že vyšetruje, či platformy môžu stimulovať behaviorálne závislosti u detí a či nevytvárajú mnohé ďalšie. Komisia dodala, že má obavy z toho, či médiá dostatočne overujú detský vek a taktiež z rizík ochrany súkromia spojených s algoritmami odporúčaní spoločnosti.

„Chceme, aby mladí ľudia mali bezpečné online zážitky primerané veku a strávime desaťročie vývojom nástrojov určených na ich ochranu,“ povedal hovorca Meta.

„Toto je výzva, ktorej čelí celý priemysel, a tešíme sa, že sa s Európskou komisiou podelíme o podrobnosti našej práce.“ Komisia uviedla, že jej rozhodnutie začať vyšetrovanie vychádza z predbežnej analýzy správy o hodnotení rizík, ktorú poskytla Meta v septembri 2023.

Efekt králičej nory

Ďalším problémom, na ktorý Komisia upozornila, je tzv. efekt králičej nory, ku ktorému dochádza, keď sa používateľom na základe algoritmu poskytuje súvisiaci obsah, čo v niektorých prípadoch vedie ešte k nebezpečnejším návrhom.

Eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton vyhlásil, že Meta podľa EK neurobila dosť pre splnenie povinností na základe DSA, a teda aj pre zmiernenie rizík negatívnych účinkov na fyzické a psychické zdravie mladých Európanov, píšu Topky.

Meta údajne nebojuje proti dezinformáciám

Komisia tiež vyšetruje spoločnosť pre údajné porušenia pravidiel súvisiacich s  manipuláciou s volebnými dezinformáciami. V apríli sa začalo vyšetrovanie a jeho organizátori boli údajne znepokojení, že Meta neurobila dosť pre boj proti dezinformáciám pred nadchádzajúcimi voľbami do Európskeho parlamentu.

EÚ nie je jediným orgánom, ktorý podniká kroky proti spoločnosti Meta v súvislosti s obavami o bezpečnosť detí. V USA generálny prokurátor Nového Mexika žaluje spoločnosť za obvinenia, že Facebook a Instagram umožnili sexuálne zneužívanie detí, obťažovanie a obchodovanie s nimi. Hovorca spoločnosti Meta v tom čase uviedol, že spoločnosť používa „sofistikovanú technológiu“ a podniká ďalšie preventívne kroky na vykorenenie predátorov.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie