fbpx

Európska komisia predstavila nový klimatický cieľ. Do roku 2040 chce znížiť emisie o 90 percent

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas prejavu na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu 6. februára 2024. Francúzski poľnohospodári dnes budú protestovať pred sídlom Európskeho parlamentu. Zdroj: FOTO TASR/AP

Prechod na čistejšiu ekonomiku totiž poľnohospodárom prináša vysoké náklady, ktoré sú s ekologickou transformáciou často spojené. Aj preto v posledných dňoch masívne protestovali francúzski, českí či belgickí poľnohospodári. Počas minulého týždňa sa napríklad do bruselského centra dostalo viac ako 1 300 traktorov, ktoré blokovali dopravu.

Ozýva sa aj energeticky náročný priemysel

Európski politici začínajú čeliť aj tlaku zo strany energeticky náročných priemyselných odvetví. Tie sa obávajú, že zelené plány povedú v strednodobom a dlhodobom horizonte k podstatnému zdraženiu energetických komodít, čím by aj tieto firmy mohli v krajnom prípade prísť o svoje postavenie a význam na globálnom trhu.

„Je ľahké stanoviť číslo. Oveľa ambicióznejšie je ale zabezpečenie takého prechodu pre priemysel aj spotrebiteľov, ktorý bude únosný. Musíme nastaviť naozaj správne podmienky,“ hovorí poslanec Európskeho parlamentu Peter Liese z frakcie Európskej ľudovej strany a zdôrazňuje cielenejšiu podporu pre najzraniteľnejšie skupiny i prehĺbenie medzinárodnej spolupráce v oblasti klímy.

Je pravdepodobné, že cestou na dosiahnutie plánovaného klimatického cieľa na rok 2040 bude navyšovanie podielu obnoviteľných zdrojov, energetické úspory i zameranie na technológie, ktoré sa orientujú na zachytávanie a následné ukladanie uhlíka.

Dôležité budú ďalšie európske voľby

Predstavenie nového klimatického plánu prichádza v čase, keď sa Európsky parlament chystá na ďalšie voľby. Nové emisné ciele však môžu hrať do kariet menej klimaticky orientovaným stranám. Spotrebitelia aj firmy totiž v posledných mesiacoch bojujú s dôsledkami nedávno prijatých právnych predpisov, aj kvôli ktorými mnohé životné náklady z dôvodu prechodu na čistejšiu ekonomiku vzrástli.

„Zdá sa, že Európska komisia rastúce obavy o cenové dôsledky Zelenej dohody neberie do úvahy. To však neprispeje k tomu, aby občania mali Európsku úniu viac radi,“ povedal Peter Vis, hlavný poradca spoločnosti Rud Pedersen Public Affairs v Bruseli a bývalý vysoký úradník EÚ pre klímu.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie