fbpx

Európska komisia predstavila nový klimatický cieľ. Do roku 2040 chce znížiť emisie o 90 percent

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas prejavu na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu 6. februára 2024. Francúzski poľnohospodári dnes budú protestovať pred sídlom Európskeho parlamentu. Zdroj: FOTO TASR/AP

V čase búrlivých nepokojov poľnohospodárov naprieč Európou predstavilo vedenie Európskej komisie ďalšiu ambicióznu predstavu na zníženie emisií. Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová počas utorkového popoludnia predložila odporúčanie na zníženie čistých emisií v bloku Únie do roku 2040 o 90 percent oproti roku 1990.

Predstavený klimatický cieľ je prvým krokom k nastaveniu širšieho rámca, ktorý by mal viesť k prehĺbeniu udržateľnejšieho spôsobu života spotrebiteľov i podnikania firiem. Má preklenúť medzeru medzi existujúcimi cieľmi, ktoré hovoria o tom, že do roku 2030 je potrebné znížiť čisté emisie o 55 % a do roku 2050 dosiahnuť nulové emisie.

Oproti pôvodnému návrhu únijná exekutíva vyšla v ústrety protestujúcim farmárom a upustila od konkrétnych zmienok o znižovaní emisií v poľnohospodárstve, všimli si bruselské médiá.

Konkrétny plán vypracuje až ďalšia Komisia

Predložený klimatický cieľ pretaví do konkrétnych plánov až nové zloženie Európskej komisie, ktoré bude známe o niekoľko mesiacov. Podľa informácií agentúry Bloomberg by sa o jej vedenie mala opäť uchádzať Ursula von der Leyenová.

„Stanovenie klimatického cieľa do roku 2040 pomôže európskemu priemyslu, investorom, občanom a vládam prijímať v tomto desaťročí rozhodnutia, ktoré udržia EÚ na ceste k splneniu cieľa, ktorým je klimatická neutralita v roku 2050,“ napísala Európska komisia. Ako dodala, stanovenie tohto cieľa tiež „vyšle dôležité signály, ako efektívne investovať a plánovať v dlhodobejšom horizonte“.

Návrh musí tiež získať súhlas členských štátov aj Európskeho parlamentu. Už teraz je ale zrejmé, že u niektorých skupín narážajú ambiciózne klimatické ciele na nesúhlas a hlasné protesty.

Predložená klimatická ambícia totiž môže mať v praxi množstvo dôsledkov. Očakávať sa dá výraznejší tlak na vyraďovanie fosílnych palív, rýchlu elektrifikáciu cestnej dopravy aj dopady na priemysel či poľnohospodárstvo. Agentúra Bloomberg zároveň odhaduje, že stanovený klimatický cieľ si v praxi vyžiada veľké množstvo peňažných prostriedkov. Medzi rokmi 2031 a 2040 by to každý rok mohlo byť zhruba 1,5 bilióna eur.

Európski poľnohospodári môžu ambície výrazne odniesť

Do centra pozornosti sa dostane okrem iného aj poľnohospodársky sektor. Ten sa ale v posledných dobe hlasno ozýva a upozorňuje, že aj kvôli prísnym klimatickým cieľom stráca v globálnom prostredí potrebnú konkurencieschopnosť. Hoci sa utorkové odporúčanie o poľnohospodároch priamo nezmieňuje, mnoho z nich sa okrem rastúcich nákladov v budúcnosti obáva aj možného znižovania dotácií, rastúcej byrokratickej záťaže či konkurencie zo zahraničia.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie