Poslanci Európskeho parlamentu schválili predĺženie voľného obchodu s Ukrajinou, ale s opatreniami na väčšiu ochranu poľnohospodárov v Európskej únii. Dovoz ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov do EÚ bude pokračovať bez ciel a kvót, ale budú sa naň vzťahovať určité obmedzenia. Tie majú podporiť poľnohospodárov v EÚ, ktorí už niekoľko mesiacov protestujú v mnohých krajinách EÚ-27. Teraz bude napríklad platiť, že ak dovoz určitých výrobkov z Ukrajiny prekročí určitý objem, EÚ na ne opäť zavedie clá.
Návrh podporilo 428 poslancov, 131 bolo proti a 44 sa zdržalo hlasovania. Poslanci Európskeho parlamentu súhlasili s predĺžením pozastavenia dovozných ciel a kvót na ukrajinské poľnohospodárske výrobky o ďalší rok, do 5. júna 2025, ako súčasť podpory EÚ Kyjevu v súvislosti s pokračujúcou ruskou agresiou, ktorá trvá už viac ako dva roky.
Ak by však v dôsledku ukrajinského dovozu, napríklad pšenice, došlo k výraznému narušeniu trhu EÚ alebo trhov jednej alebo viacerých krajín EÚ, nariadenie zabezpečuje, aby Komisia mohla rýchlo zasiahnuť a zaviesť „všetky možné“ opatrenia, ktoré považuje za potrebné.
V rámci posilnených ochranných opatrení na ochranu poľnohospodárov EÚ môže Komisia spustiť bezpečnostnú brzdu pre obzvlášť citlivé poľnohospodárske výrobky, konkrétne hydinu, vajcia, cukor, ovos, krúpy, kukuricu a med. Ak dovoz týchto výrobkov prekročí priemerné objemy dovozu zaznamenané v druhej polovici roka 2021 a v priebehu rokov 2022 a 2023, môžu sa opätovne zaviesť clá.
Niektorí kritici označili výsledný kompromis za víťazstvo vplyvnej poľnohospodárskej lobby Copa-Conega, ktorá podľa nich presvedčila zákonodarcov, aby „čiastočne odmietli liberalizáciu obchodu s Ukrajinou zavedenú po ruskej invázii“. Na druhej strane iní kritizujú, že pravidlá napriek zmenám naďalej znevýhodňujú poľnohospodárov EÚ.
„Predĺženie opatrení na podporu obchodu potvrdzuje solidaritu EÚ s Ukrajinou tvárou v tvár ruskej agresii. Toto hlasovanie zároveň posilní hospodársku odolnosť Ukrajiny a ochráni záujmy európskych poľnohospodárov,“ uviedla spravodajkyňa návrhu, lotyšská poslankyňa Sandra Kalnietová z Ľudovej skupiny EPP.
Toto plenárne zasadnutie je vôbec posledným v tomto volebnom období Európskeho parlamentu. Po ňom bude veľký počet poslancov Európskeho parlamentu, ktorí sa chcú uchádzať o znovuzvolenie, viesť kampaň. Posledné plenárne zasadnutie prilákalo do Štrasburgu obrovské množstvo novinárov a ďalších návštevníkov, ktorí od skorého rána stáli v rade pred vchodom do budovy. Prišlo viac ako 500 novinárov, čo je najmenej dvojnásobok bežného počtu. Voľby do EP sa budú konať od 6. do 9. júna.