fbpx

Europol vytvoril datábazu zločineckých skupín. V Európskej únii je aktívnych 821 sietí

Zľava komisárka EÚ pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová, belgická ministerka vnútra Annelies Verlindenová, výkonná riaditeľka Europolu Catherine De Bolle, belgický minister spravodlivosti Paul Van Tigchelt a eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders počas tlačovej konferencie, na ktorej predstavili závery správy Europolu o najnebezpečnejších zločineckých skupinách v Európskej únii, v Bruseli 5. apríla 2024. Zdroj: TASR/AP

Na vytvorení zoznamu zločineckých sietí spolupracovali všetky členské štáty EÚ a 17 ďalších partnerských krajín Europolu. Spoločne ich identifikovali viac ako 800.

Podľa novej správy Europolu pôsobí v Európskej únii 821 veľmi nebezpečných zločineckých sietí, ktoré majú viac ako 25 000 členov. Organizované zločinecké skupiny v EÚ sa zameriavajú najmä na obchodovanie s drogami, ale aj na podvody a pašovanie migrantov, uviedla v piatok na tlačovej konferencii v Bruseli šéfka Europolu Catherine De Bolleová. Správa by podľa nej mala výrazne pomôcť v boji proti tomuto druhu trestnej činnosti.

Na zozname zločineckých sietí a správe spolupracovali všetky členské štáty EÚ a 17 ďalších partnerských krajín Europolu. „Doteraz sa zločinci snažili žiť v utajení, ale my sa to snažíme zmeniť. Táto správa Europolu je najrozsiahlejšou štúdiou o kľúčových zločineckých sieťach, akú kedy orgány presadzovania práva na európskej úrovni vypracovali,“ povedal De Bolle.

Centrálna databáza, ktorú sa Europolu podarilo vytvoriť, podľa nej pomôže polícii lepšie zamerať svoje aktivity a tiež zlepšiť cezhraničné vyšetrovanie. Väčšina skupín nepôsobí len v jednej krajine. Celoeurópska analýza podrobne opisuje, ako sú zločinecké siete organizované, aké trestné činy páchajú, ako a kde pôsobia, ale aj to, s kým si konkurujú a ako sa snažia vyhnúť odhaleniu.

112 štátnych príslušností

Správa ďalej odhalila, že členovia uvedených zločineckých skupín majú 112 štátnych príslušností. Celkovo 82 % zločineckých sietí sa zameriava len na jednu hlavnú trestnú činnosť, zatiaľ čo 18 % má viacero aktivít. Šéf Europolu dodal, že 71 percent zločineckých sietí v EÚ je zapojených do korupcie a 68 percent využíva násilie. Dobrou správou podľa nej je, že všetky tieto skupiny sú teraz „v hľadáčiku“ policajných zložiek.

„Zločinecké skupiny sú obrovskou hrozbou, hrozbou pre naše spoločnosti, pre naše deti, pre našu demokraciu,“ povedala na tlačovej konferencii komisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová. Uviedla, že správa poskytuje množstvo dôležitých informácií, zaujímavé pre ňu bolo napríklad zistenie, ako tieto siete fungujú aj po tom, čo sú ich vodcovia vo väzení.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie